Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Iránski študenti protestovali proti povinnému noseniu hidžábovSkupina študentov Teheránskej univerzity zorganizovala v univerzitnom areáli protestnú akciu proti povinnému noseniu pokrývok hlavy pre ženy - tzv. hidžábov. S odvolaním sa na ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR AP
Teherán 14. mája (TASR) - Skupina študentov Teheránskej univerzity zorganizovala v univerzitnom areáli protestnú akciu proti povinnému noseniu pokrývok hlavy pre ženy - tzv. hidžábov. S odvolaním sa na informácie iránskej tlačovej agentúry ISNA o tom v pondelok napísala agentúra AP.


Z informácií ISNA vyplýva, že skupinka demonštrantov - mužov i žien - sa neskôr dostala do potýčky so študentmi podporujúcimi dané konzervatívne zákony.

Podľa platnej legislatívy sú všetky ženy v Iráne na verejnosti povinné mať pokrývku hlavy. Za porušenie tohto zákona ženám hrozí do dvoch mesiacov odňatia slobody alebo pokuta v prepočte približne 22 eur.

Ako v tejto súvislosti pripomína AP, významná iránska ľudskoprávna aktivistka a právnička Nasrín Sotúdeová bola ešte v marci odsúdená na sedem rokov väzenia za to, že verejne podporila protestné akcie proti povinnému noseniu hidžábov.

Iránska vláda začala postupovať tvrdšie proti obdobným iniciatívam v roku 2017 po tom, ako si niektoré ženy počas masívnych protivládnych protestov demonštratívne postrhávali hidžáby.

Moslimská šatka hidžáb zakrýva žene vlasy, krk a poprsie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fanúšikovia skladania nábytku IKEA si môžu zmerať sily v AVIONE
<< predchádzajúci článok
Šéf OSN odsúdil nenávistné prejavy na internete

Iránski študenti protestovali proti povinnému noseniu hidžábov - diskusné fórum čitateľov