Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. marca 2024

Izraelský vojnový kabinet zasiahol spor medzi ministrom Gancom a premiérom Netanjahuom, dôvodom je Gancova cesta do USAIzraelský vojnový kabinet čelí vnútornému sporu medzi premiérom a jedným z jeho ministrov. Minister Benny Ganc vycestoval do Spojených štátov bez povolenia premiéraZdieľať
benjamin netanjahu benny ganc 676x451 3.3.2024 (SITA.sk) - Izraelský vojnový kabinet čelí vnútornému sporu medzi premiérom a jedným z jeho ministrov. Minister Benny Ganc vycestoval do Spojených štátov bez povolenia premiéra Benjamina Netanjahua.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Ten s ním podľa nemenovaného predstaviteľa z Netanjahuovej strany Likud viedol „tvrdý rozhovor" o tejto ceste a povedal mu, že krajina má „len jedného premiéra".

Ganc vycestoval do USA bez povolenia premiéra


Ganc, ktorý je centrista a pred vojnou bol politický rival premiéra, cestuje do USA v čase hlbokých nezhôd medzi Netanjahuom a americkým prezidentom Joeom Bidenom o tom, ako zmierniť utrpenie Palestínčanov v Pásme Gazy a vytvoriť povojnovú víziu pre enklávu.

Prioritám Spojených štátov v regióne čoraz viac bráni Netanjahuov kabinet, v ktorom dominujú ultranacionalisti. Gancova umiernenejšia strana občas pôsobí ako protiváha Netanjahuových krajne pravicových spojencov.

Účelov cesty do USA je viacero


Podľa ďalšieho izraelského predstaviteľa Ganc informoval Netanjahua o svojom úmysle vycestovať do USA a koordinovať s ním komunikáciu. Návšteva má posilniť vzťahy s Washingtonom, podporu pre pozemnú kampaň Izraela a úsilie o prepustenie izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Ganc by sa podľa jeho strany Národná jednota mal stretnúť s viceprezidentkou Kamalou Harris a poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom.


Zdroj: SITA.sk - Izraelský vojnový kabinet zasiahol spor medzi ministrom Gancom a premiérom Netanjahuom, dôvodom je Gancova cesta do USA © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Lamanšškom prielive zomrelo dievčatko po tom, keď sa prevrátil čln s migrantmi smerujúcimi do Spojeného kráľovstva
<< predchádzajúci článok
Remišová navrhuje odsúdiť výroky premiéra Fica, dôvodom je jeho škandalózne správanie