Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

19. júna 2009

Jakubiskov film o Slovanoch sa začne v budúcnostiRežisér Juraj Jakubisko sa prostredníctvom svojho nového filmu vráti do obdobia Veľkej Moravy. Scenár sa však začína v budúcnosti. „Príbeh sa začne odohrávať povedzme v roku 3000, pretože ...Zdieľať
BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Režisér Juraj Jakubisko sa prostredníctvom svojho nového filmu vráti do obdobia Veľkej Moravy. Scenár sa však začína v budúcnosti. „Príbeh sa začne odohrávať povedzme v roku 3000, pretože historické filmy sa musia robiť trošku iným spôsobom, nie ako kedysi, to už by nikoho nezaujímalo,“ prezradil pre agentúru SITA Jakubisko. Z budúcnosti sa však presunie do minulosti, do čias Svätopluka, ktorého život bude sledovať od detstva. „Najprv som to nazval Tisíc rokov samoty, ale Slovanská epopeja je bližšia k tomu, čo by som chcel vyjadriť. Keď som chodil po svete s Bathory, tak som zistil, ako málo vedia o našej histórii ľudia za hranicami. Pochopil som, že je treba robiť historické filmy, prihlásiť sa k nejakému odkazu,“ prezradil.


Slovanská epopeja bude zrejme finančne ešte náročnejší projekt ako Bathory. „Čím hlbšie siahate do histórie, tým je to ťažšie, lebo si musíte všetko vyrobiť, nič nemáme, len vykopávky,“ vysvetlil. Spolu s manželkou, producentkou Deanou Jakubiskovou, sa spoliehajú najmä na finančnú pomoc zo zahraničia, kde plánujú aj nakrúcať. „Všetko, čo budem môcť urobiť na Slovensku, urobím na Slovensku, pretože chcem, aby vznikol slovenský film,“ dodal. Medzinárodné bude tiež obsadenie. „Samozrejme, že tam budú i cudzinci, dokonca i černosi, ale budú v Carihrade, aby ste si nemysleli, že ich donesiem na Slovensko ako v Tisícročnej včele,“ povedal so smiechom Jakubisko. Veľa vecí plánuje konzultovať s historikmi, ale je si vedomý, že bude môcť do veľkej miery zapojiť aj svoju fantáziu. „O Svätoplukovi nevieme ani to, či mal skutočne troch synov, je to legenda. O tom treťom nič nevieme a musím to urobiť tak, že by mohol byť, ale nemusel byť. Dáva mi to podnety pre fantáziu, ale pokiaľ sa držím historických prameňov, ktoré mi naznačujú cestu, tak sa nemôžem spliesť,“ vysvetlil. Ďalšou dejovou líniou bude prechod Slovanov od pohanstva ku kresťanstvu. Ako uviedol Jakubisko, išlo síce o bolestnú a krvavú zmenu, ale žiť vo vtedajšom svete bez kresťanstva bolo veľmi spiatočnícke. „Zmysel toho celého, čo robím je, že chcem ukázať, že všetci kráčame k rovnakému bohu, len každý inou cestou a každý ho inak nazýva. Nechcem urobiť príbeh len pre nás, chcem trošku prekvapiť svet,“ uzavrel.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jakubisko pracuje na filme o Slovanoch (17. 6. 2009)
 Juraj Jakubisko si prevzal Mimoriadnu cenu Elsy Morante (10. 6. 2009)
 Veľkofilm Bathory ovládol slovenské kiná (14. 7. 2008)
 Veľkofilm Bathory už prichádza do slovenských kín (10. 7. 2008)
 Juraj Jakubisko pracuje na slovenskom dabingu Bathory (5. 5. 2008)
 Fellini po slovensky - Juraj Jakubisko (29. 4. 2008)
 Historický film Bathory má stanovenú premiéru (21. 4. 2008)
 Bathory do konkurzu nepôjde, Jakubiskovci vyhrali (30. 1. 2008)nasledujúci článok >>
Za neúčasť Morandi na festivale je zodpovedná agentúra
<< predchádzajúci článok
Kapela Morandi sa na Slovensku predstaví v októbri