Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. apríla 2010

Kandera odchod zo súdu dlhodobo zvažovalTrestnoprávny sudca Najvyššieho súdu SR Jozef Kandera, ktorý dnes odovzdal v prezidentskej kancelárii svoju abdikáciu na funkciu sudcu, zvažoval už od jesene minulého roka, ...Zdieľať
sud Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) - Trestnoprávny sudca Najvyššieho súdu SR Jozef Kandera, ktorý dnes odovzdal v prezidentskej kancelárii svoju abdikáciu na funkciu sudcu, zvažoval už od jesene minulého roka, že talár vyzlečie a odíde z Najvyššieho súdu SR. "Ten dôvod spočíva v situácii, ktorá je celkovo v justícii, na Najvyššom súde SR a v mojom - podľa môjho názoru - nespravodlivom disciplinárnom stíhaní," povedal pre agentúru SITA Kandera a dodal, že už to začínalo mať dopad na jeho rodinu. Kandera patrí ku kritikom exministra spravodlivosti a súčasného predsedu NS SR Štefana Harabina, je aj signatárom iniciatívy Za otvorenú justíciu, ktorá chce pomenovať a riešiť problémy súdnictva.

Kandera čelil na návrh Harabina disciplinárnemu konaniu. Predseda NS SR navrhoval, aby ho preradili na súd nižšieho stupňa za štyri prípady údajných prieťahov v konaní. Prvostupňový disciplinárny senát ho 17. marca uznal vinným za prieťahy v dvoch menších prípadoch, ale vymeral mu miernejší trest: zníženie jedného mesačného platu o 15 percent. Kandera sa proti tomu odvolal s odôvodnením, že nemôže akceptovať rozhodnutie "aj vlk sa nasýtil, aj baran je celý". V súdnych kruhoch je Kandera považovaný za odborníka.

Svoj odchod z justície si Kandera naplánoval tak, že chcel ešte dokončiť väčšie prípady. Takými boli jednotlivé časti kauzy kyselinári či prípad údajnej zločineckej skupiny Branislava A. Ten mal na stole v pondelok, ale senát rozhodnúť nemohol. Na súd neprišiel pre chorobu obhajca viacerých obžalovaných a náhradný obhajca má pozastavený výkon advokácie, o čom sa senát dozvedel len krátko pred verejným zasadnutím. "Toto pojednávanie bola pre mňa hranica, chcel som to skončiť," skonštatoval Kandera.

Predseda NS SR Harabin vníma odchod sudcu Kanderu ako nezvládnutie kauzy obžalovaného Branislava A. a spol., ktorú svojím odchodom značne skomplikoval. "Pred zodpovednosťou utekajú iba zbabelci," uviedol Harabin v reakcii, ktorú agentúre SITA poskytla kancelária predsedu NS SR. "Sudcovi Kanderovi však v posledných rokoch išli lepšie politické aktivity ako rozhodovanie. Rovnako bude zaujímavé sledovať jeho ďalšiu kariéru, zrejme skončí ako Dubovcová v politickej strane alebo v treťom sektore," napísal Harabin. Kandera pre SITA povedal, že do politiky nevstupuje. Už teraz vie, kde bude v budúcnosti pôsobiť, ale svoje rozhodnutie zatiaľ nechcel zverejniť - malo by byť známe v najbližších dňoch. Jeho ďalšie povolanie bude opäť právnické. Mandát sudcu sa mu skončí v máji.

Kandera bol aj členom senátu, ktorý zrušil rozsudok nad časťou údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta O., ktorému bývalý Špeciálny súd neprávoplatne vymeral doživotie podobne ako Jaroslavovi P. Senát NS SR nariadil Špecializovanému trestnému súdu spojiť do jedného procesu všetky časti tejto kauzy, opäť ju prerokovať a rozhodnúť.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Euro posilnilo voči doláru, oslabilo voči jenu
<< predchádzajúci článok
Galantský Samsung schválil 5-percentný rast miezd

Kandera odchod zo súdu dlhodobo zvažoval - diskusné fórum čitateľov

Ach tí naši sudcovia14.4. 7:32:05