Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. januára 2022

KDH predstavilo balík opatrení, ktorý by rozviazal ruky samosprávam v budovaní dostupného bývaniaKresťanskodemokratické hnutie (KDH) predstavilo balík opatrení pre samosprávy, ktoré by po prijatí vládou mohli prispieť k odstráneniu systémových chýb a podľa predseduZdieľať
gettyimages 1041465228 676x451 27.1.2022 (Webnoviny.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predstavilo balík opatrení pre samosprávy, ktoré by po prijatí vládou mohli prispieť k odstráneniu systémových chýb a podľa predsedu KDH Milana Majerského by pomohli mestám a obciam a ich obyvateľom.

Dostupnejšie bývanie


„Dlhé roky nikto neriešil celý rad problémov miest a obcí a dopláca na to vždy iba občan. Preto sme spísali súbor 17 zásadných opatrení, ktorými možno tieto systémové chyby odstrániť. Veríme, že Samosprávny balík si vláda osvojí a začne aktívnejšie komunikovať s primátormi a starostami," zdôraznil Majerský. Navrhované opatrenia sa týkajú budovania miest a obcí 21. storočia, dostupného bývania a kvalitných služieb.

Slovensko podľa kresťanských demokratov nepotrebuje žiadny nový systém výstavby nájomných bytov. Podľa predstaviteľov tohto hnutia stačí vylepšiť a zatraktívniť existujúci systém výstavby obecných a mestských bytov.

Rozvojové projekty zlyhávajú


„Namiesto rečí o štátnych nájomných bytoch stačilo zjednodušiť podmienky výstavby obecných nájomných bytov a dnes sme ich mohli mať tisíce. Rozviažme samosprávam ruky, lebo lepší obecný byt v hrsti ako štátny na streche,“ povedal starosta obce Zborov v okrese Bardejov Ján Šurkala.

Privítal by vyššiu mieru dotácií alebo úverov pri výstavbe nájomných bytov, väčšiu podlahovú plochu podporovaných nájomných bytov, ale aj celkovo viac peňazí na ich výstavbu.

Jedným z navrhovaných opatrení je aj vysporiadanie pozemkov v spolupráci so Slovenským pozemkovým fondom. Takýto krok by podľa starostu Oravskej Polhory v okrese Námestovo Michala Strnála umožnil stavať nájomné byty, ale aj budovanie infraštruktúry akéhokoľvek typu, ako sú napríklad cesty alebo cyklotrasy.

Strnál dodal, že mnoho rozvojových projektov zlyháva už v začiatkoch, pretože obec sa nevie dostať k pozemkom, ktoré vlastní štát.


Zdroj: Webnoviny.sk - KDH predstavilo balík opatrení, ktorý by rozviazal ruky samosprávam v budovaní dostupného bývania © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Expo v Dubaji je dôkazom schopnosti ľudstva inovovať, uviedla prezidentka
<< predchádzajúci článok
Dopady šírenia variantu omikron na Slovensku intenzívne riešia aj slovenské automobilky