Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2010

Kirgizská vláda požiadala Rusko o vojenskú pomoc


Tagy: Kirgizsko

Kirgizská dočasná vláda požiadala v sobotu Rusko o vojenskú pomoc pri ukončení etnických násilností, ktoré si v meste Oš vyžiadali vyše 50 mŕtvych a skoro 700 ...Zdieľať
kyrgyz Kyrgyz

Foto: SITA/AP

BIŠKEK 12. júna (WEBNOVINY) - Kirgizská dočasná vláda požiadala v sobotu Rusko o vojenskú pomoc pri ukončení etnických násilností, ktoré si v meste Oš vyžiadali vyše 50 mŕtvych a skoro 700 zranených. Vláda premiérky Rozy Otunbajevovej už priznala, že situácia je zlá a nedarí sa ju dostať pod kontrolu. Otunbajevová povedala, že list so žiadosťou o vyslanie mierotvorných jednotiek do Kirgizska už poslali ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi. "Na upokojenie situácie potrebujeme vstup zahraničných ozbrojených síl," vyhlásila premiérka. O situácii už telefonicky hovorila s ruským premiérom Vladimirom Putinom, podrobnosti však nezverejnila. Rusko zatiaľ na žiadosť o pomoc neodpovedalo.

Etnické násilnosti medzi Kirgizmi a Uzbekmi v juhokirgizskom meste Oš pokračujú v sobotu už druhý deň. Vláda vyhlásila výnimočný stav a zaviedla nočný zákaz vychádzania. Ozbrojené skupiny zapaľujú domy, obchody a autá, streľbu v uliciach bolo počuť celú noc. "Horia celé ulice. Situácia je veľmi zlá a nedá sa zastaviť," povedal hovorca ministerstva vnútra Rachmatillo Achmedov o najhorších nepokojoch od aprílového prevratu, ktorý viedol k pádu exprezidenta Kurmanbeka

Uzbecká štvrť Čerjomuški je v plameňoch, horia dve veľké reštaurácie a supermarket, ľudia stavajú barikády. V celom meste preventívne zastavili dodávky plynu, niektoré časti sú bez elektriny. Etnickí Uzbeci opúšťajú mesto smerom k Uzbekistanu, ktorý už zriadil pri hraniciach stanové tábory. Príčina vypuknutia násilností medzi Kirgizmi a Uzbekmi nie je známa, podľa niektorých svedkov bol však jej spúšťačom bližšie nespresnený incident v miestnom kasíne.

Druhá najväčšia metropola Kirgizska, ktorá bola kedysi baštou exprezidenta Bakijeva, je domovom veľkej etnickej skupiny Uzbekov. V roku 1990 vypukli v Oši rozsiahle etnické nepokoje medzi Uzbekmi a Kirgizmi, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Kirgizsko
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Csáky si myslí, že SMK získa viac ako Most-Híd
<< predchádzajúci článok
O voľby majú záujem dôchodcovia aj chatári

Kirgizská vláda požiadala Rusko o vojenskú pomoc - diskusné fórum čitateľov