Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. marca 2024

Kolíková podala podnet na generálnu prokuratúru, Pavol Gašpar podľa nej vedie SIS nezákonne (video)Pavol Gašpar vedie Slovenskú informačnú službu (SIS) nezákonne. Tvrdí toZdieľať
657089875fec2663196564 676x451 14.3.2024 (SITA.sk) - Pavol Gašpar vedie Slovenskú informačnú službu (SIS) nezákonne.


Tvrdí to poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita, ktorá vo štvrtok podala podnet na Generálnu prokuratúru SR a žiada generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby konal a vydal protest voči rozhodnutiu o poverení Gašpara viesť SIS, ako aj voči zmene štatútu SIS z 22. februára, ktorá je podľa nej v rozpore so zákonom.

Žiada o odtajnenie zmeny štatútu


Tu nejde len o to, že sa obchádzajú právomoci prezidentky, ale zákon vôbec nepredpokladá, že by SIS viedol námestník a už vôbec nie, že by potom námestník mohol prevádzať svoje práva a povinnosti na ďalšieho námestníka,“ poukázala Kolíková.

Poslankyňa zároveň žiada odtajnenie zmeny štatútu.

Verejnosť má právo vedieť, čo v ňom je a určite to nie je nič, čo by ohrozovalo záujmy Slovenskej republiky,“ povedala.

Právny chaos


Súčasne sa obracia na SIS a chce vedieť, ako vyzerá poverenie, ktoré dostal Pavol Gašpar. Žiada tiež o informáciu, či predchádzajúci riaditeľ SIS nejakým spôsobom obmedzil právomoci námestníkov.

Domnievam sa totiž, že fakticky dnes môžu byť traja námestníci, ktorí v plnom rozsahu môžu viesť SIS a nie je medzi nimi žiadna hierarchia. Takže v tomto právnom chaose treba urobiť poriadok,“ zdôraznila Kolíková.

Prezidentka nevidí dôvod ponáhľať sa


Vláda na svojom rokovaní ešte 14. februára schválila návrh na vymenovanie Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta a dnes poslanca Smeru-SD Tibora Gašpara, do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Do funkcie ho musí vymenovať prezidentka.

Zuzana Čaputová sa však viackrát vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa pri takom dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, akým je výber šéfa SIS.

SIS bude mať vedenie do pár dní


Vláda následne prišla na rokovanie s utajovaným materiálom meniacim štatút SIS. Ako uviedol Tibor Gašpar, zmenou štatútu vláda len reagovala na vzniknutú situáciu.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že SIS bude mať riadne vedenie do pár dní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: SITA.sk - Kolíková podala podnet na generálnu prokuratúru, Pavol Gašpar podľa nej vedie SIS nezákonne (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
To, čo sa stalo Hambálkovi, želám Korčokovi. Fico chce odškodniť šéfa Nočných vlkov (video)
<< predchádzajúci článok
Čaputová sa prvýkrát stretla s gréckou prezidentkou, hovorili o klimatických zmenách i pomoci pri požiaroch (video)