Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júla 2021

Kolíkovej ministerstvo chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra, pôvodný už nepokrýva aktuálne požiadavkyMinisterstvo spravodlivosti SR chce vytvoriť nový informačný systém ...Zdieľať
img_3528 min 676x465 21.7.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti SR chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra. Vyplýva to z návrhu opatrení k efektívnemu fungovaniu obchodného registra, ktorý v stredu odobrila vláda.

V decembri zrušilo postup obstarávania


Aktuálny informačný systém obchodného registra Corwin, ktorý sa v súčasnosti používa na všetkých registrových súdoch, vznikol v roku 1998. Ako zdôraznil rezort spravodlivosti, svojím rozsahom a použitými technológiami však už v súčasnosti nedostatočne pokrýva aktuálne požiadavky na správu obchodného registra.

Za účelom zabezpečenia technologicky vhodného a efektívneho informatického nástroja na vedenie obchodného registra ministerstvo uskutočnilo verejnú súťaž v roku 2018. Vzhľadom na zmenu okolností v priebehu verejného obstarávania však ministerstvo v decembri 2020 rozhodlo o zrušení použitého postupu obstarávania.

Opravia neaktuálne údaje


„Ministerstvo vytvorí nový informačný systém obchodného registra, ktorý plne nahradí existujúce riešenie a zároveň pokryje všetky očakávané legislatívne a procesné zmeny súvisiace so službami obchodného registra a aktuálnymi potrebami modernizácie týchto služieb,“ uvádza v súčasnom návrhu ministerstvo spravodlivosti.

Na zlepšenie fungovania obchodného registra ďalej rezort spravodlivosti navrhuje efektívnu opravu neaktuálnych údajov zapísaných v obchodnom registri a jednoznačnú identifikáciu osôb zapísaných v obchodnom registri; opatrenia zamerané na riešenie zapísaných osôb, ktoré vo vzťahu k obchodnému registru neplnia svoje zákonné povinnosti; elektronizáciu procesov súvisiacich s registráciou údajov v obchodnom registri zavedením výlučnej elektronickej podoby podávania návrhov na zápis; elektronizáciu zbierky listín; efektívnejšie prepojenie obchodného registra s referenčnými registrami; odbremenenie registrových súdov od registračnej agendy presunom jej významnej časti na externých registrátorov; zavedenie novej úpravy registrácie zapisovaných subjektov a optimalizáciu sústavy registrových súdov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kolíkovej ministerstvo chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra, pôvodný už nepokrýva aktuálne požiadavky © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od štátu môžete dostať až 90 eur. Ako získať sprostredkovateľský bonus?
<< predchádzajúci článok
Motorkár prilbou zachytil spadnutý strom, utrpel zranenia nezlučiteľné so životom (foto)

Kolíkovej ministerstvo chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra, pôvodný už nepokrýva aktuálne požiadavky - diskusné fórum čitateľov