Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. decembra 2022

Koľko zarábajú Ferenčák, Danko a ďalší primátori? Niektorí majú platy navýšené od 35 do 50 percentViacerí primátori väčších miest pod Tatrami a na Spiši budú počas volebného obdobia dostávať platy navýšené od 35 do 50 percent. Výnimkou je kežmarský primátorZdieľať
dsc5730 676x537 10.12.2022 (Webnoviny.sk) - Viacerí primátori väčších miest pod Tatrami a na Spiši budú počas volebného obdobia dostávať platy navýšené od 35 do 50 percent. Výnimkou je kežmarský primátor Ján Ferenčák, ktorému síce mestské zastupiteľstvo schválilo plat navýšený o 60 percent, teda vo výške 5 445 eur, poberať však bude podľa zákona plat najviac v sume minimálnej mzdy.


Dôvodom je, že trojnásobný primátor bol pre volebné obdobie 2020 – 2024 zvolený za poslanca Národnej rady SR, za čo dostáva plat. Základný plat zase poberá primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik, potvrdil to pre agentúru SITA. V prípade samosprávy s viac ako 35-tisíc obyvateľmi to predstavuje 3 888 eur.

Podľa zákona patrí primátorovi plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku podľa platovej skupiny v závislosti od počtu obyvateľov obce či mesta. Vlani dosiahla spomínaná priemerná mesačná mzda 1 211 eur.

Tomko a Vilkovský so 40 percentami


Primátori miest s počtom obyvateľov od 10 001 do 20-tisíc môžu počítať s platom v hodnote 2,81 násobku priemernej mesačnej mzdy, do 50-tisíc s 3,21 násobkom, ďalšie do 100-tisíc obyvateľov s 3,54 násobkom. Mestské zastupiteľstvo môže tento plat rozhodnutím zvýšiť až o 60 percent.

Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko poberal v predošlom volebnom období plat navýšený o 40 percent, v tom novom, jeho treťom, mu poslanci počas minulotýždňového zasadnutia mestského zastupiteľstva schválili 50-percentné navýšenie. Jeho plat tak bude predstavovať 5 105 eur.

O 40 percent bude mať navýšený plat primátor Levoče Miroslav Vilkovský, ktorý za výkon svojej funkcie v minulom volebnom období poberal plat navýšený o 35 percent. Odsúhlasili to poslanci počas ustanovujúceho zastupiteľstva v pondelok. Po novom bude podľa výpočtu mesačne dostávať 4 765 eur.

Danko a Štefaňák s 35 percentami


Určením platu primátora najväčšieho mesta pod Tatrami – Popradu, Antona Danka, sa mestské zastupiteľstvo malo zaoberať v piatok 25. novembra, pre absenciu deviatich poslancov však nebolo uznášania schopné. V roku 2018 bol primátorovi schválený zákonom stanovený plat zvýšený o 35 percent.

Podľa materiálov predložených k minulotýždňovému zastupiteľstvu však Danko od 1. januára tohto roka poberal plat znížený o 167 eur. Počet obyvateľov mesta totiž klesol pod 50-tisíc na 49 855 obyvateľov, čo viedlo k zníženiu koeficientu podľa počtu obyvateľov. V aktuálnom období mu je podľa materiálov navrhované zvýšenie zákonom stanoveného platu v rovnakej výške ako v minulom funkčnom období, teda o 35 percent, čo by malo predstavovať plat 5 249 eur.

S rovnakým percentuálnym navýšením (35 percent) bol schválený plat aj novému primátorovi Vysokých Tatier Jozefovi Štefaňákovi. Za výkon svojej funkcie bude v meste s menej ako štyritisíc obyvateľmi poberať plat v celkovej výške 3 941 eur, odsúhlasili to poslanci počas pondelkového zasadnutia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Koľko zarábajú Ferenčák, Danko a ďalší primátori? Niektorí majú platy navýšené od 35 do 50 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Niektoré potraviny zdraželi aj o desiatky percent. Cenový rebríček ukázal, ktoré najviac
<< predchádzajúci článok
Po útoku na Zámockej má strach a obavy 10 percent ľudí, prieskum zisťoval aj názor na registrované partnerstvá