Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2007

Japonsko používa nový satelitný varovný systém pre tsunamiJaponsko spustilo nový varovný satelitný systém pre prípad prírodných katastrof, akými sú napríklad tsunami. Japonsko postihuje 20 percent všetkých svetových zemetrasení, o sile väčšej než ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Japonsko spustilo nový varovný satelitný systém pre prípad prírodných katastrof, akými sú napríklad tsunami. Japonsko postihuje 20 percent všetkých svetových zemetrasení, o sile väčšej než 6 stupeň Richterovej stupnice. Minulý mesiac postihli túto rizikovú oblasť tsunami, vyvolané silným zemetrasením, pobrežie krajiny našťastie zasiahli iba menšie vlny.

Nový systém J-ALERT odošle v prípade prírodnej katastrofy cez satelit varovanie z meteorologického úradu do miest a dedín, v ktorých sa automaticky aktivujú sirény a núdzové varovné vysielanie. Donedávna museli miestni zástupcovia tieto systémy aktivovať sami. "Vďaka možnosti získať informácie rýchlejšie, budeme môcť evakuovať efektívnejšie a zachrániť tak viac životov," povedal jeden zo záchranárov.

Systém budú spočiatku spúšťať skúšobne v desiatich japonských prefektúrach a štyroch mestách. Neskôr sa rozšíri do všetkých oblastí. Varovania budú vysielané v prípade tsunami, zemetrasení, sopečných erupcií a v prípadoch extrémneho počasia.

Záchranári však tvrdia, že aj ten najlepší varovný systém je zbytočný, pokiaľ ho ľudia nepočúvajú. Väčšina populácie ignorovala výzvy na evakuáciu počas posledného varovania pred tsunami, vyvolanými zemetrasením sily 8,2 stupňa Richterovej stupnice. "Môžeme vysielať varovania rýchlejšie, ale presvedčiť ľudí evakuovať je druhý problém," dodal záchranár.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komárňanská univerzita najviac pyká za register študentov
<< predchádzajúci článok
Vláda podporila sprísnenie registrácie cirkví