Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2020

Komisára pre deti bude možné odvolať ľahšie, Marcinková podá návrh zákonaKoaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí) predloží novelu zákona, ...Zdieľať
fc8a1413 min 676x451 30.6.2020 (Webnoviny.sk) - Koaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí) predloží novelu zákona, ktorej účelom bude rozšíriť dôvody, za ktorých je možné odvolať komisára pre deti z funkcie. Povedala to na utorkovom tlačovom brífingu v budove Národnej rady SR (NR SR).


Ako dôvody tohto rozhodnutia spomenula nesúčinnosť zo strany úradu komisára pre deti, či odôvodnenú obavu, že komisárka môže v rámci svojich právomocí konať v prospech konkrétneho advokáta.

Dostávajú podnety od množstva občanov


Zároveň priblížila, že v tejto súvislosti rokuje s vládou, aby predmetnú novelu zákona prijali v skrátenom legislatívnom konaní.

„Tá obava je dosť veľká, keďže dostávame podnety od množstva občanov. V súčasnosti neodvolateľná komisárka pre deti by tak po novom mohla mať nové dôvody, pre ktoré ju bude možné z funkcie odvolať. Ide o relevantné dôvody, ktorými musíme ako legislatívny orgán disponovať, aby sme dokázali zaručiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pri tak citlivých skupinách, ako sú maloleté deti," ozrejmila Marcinková.

Môže totiž podľa jej slov dôjsť k účelovému porušovaniu súdnych konaní, dokonca až ku korupcii.

Poslanci nedostali žiadanú dokumentáciu


Marcinková taktiež uviedla, že úrad komisárky pre deti nesprístupnil poslancom pre zdravotnú indispozíciu Tomanovej už mesiac dokumentáciu, o ktorú žiadali a mesiac sa s nimi nestretla. „Desať minút po dnešnej tlačovke sme dostali informáciu, že od zajtra je fit, v úrade, pripravená plniť si svoje povinnosti," napísala vo svojom profile na sociálnej sieti koaličná poslankyňa.

Poslanci ľudskoprávneho výboru parlamentu boli koncom mája na prieskume v úrade komisárky pre deti. Tomanová bola v tom čase práceneschopná, prieskum preto poslanci prerušili. Neskôr v ňom pokračovali aj v neprítomnosti komisárky.

„Najprv to vyzeralo, že nám pracovníci jej úradu nebudú ochotní poskytnúť ďalšie informácie, kým je neprítomná. Potom zmenili názor, pustili nás dnu, niektoré informácie poskytli, niektoré informácie sľúbili poskytnúť, ale dosiaľ ich podľa mojich vedomostí neposkytli,“ priblížil poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS).


Zdroj: Webnoviny.sk - Komisára pre deti bude možné odvolať ľahšie, Marcinková podá návrh zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tlačivo na pandemické ošetrovné za jún sa zmenilo, upozorňuje Sociálna poisťovňa
<< predchádzajúci článok
Zdroj zvýšenej rádioaktivity na severe Európy je stále neznámy, Rusko však problémy nehlási

Komisára pre deti bude možné odvolať ľahšie, Marcinková podá návrh zákona - diskusné fórum čitateľov