Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. decembra 2022

Košický kraj zvýši cenu obedov na svojich stredných školách, zdražovanie neminie ani študentov na internátochRovnako ako materské a základné školy, ani župné stredné školy sa po novom roku nevyhnú zdražovaniu obedov. S vyššími poplatkami by mali rátať aj stredoškoláci ubytovaní na ...Zdieľať
gettyimages 1138204965 min 676x451 17.12.2022 (Webnoviny.sk) - Rovnako ako materské a základné školy, ani župné stredné školy sa po novom roku nevyhnú zdražovaniu obedov. S vyššími poplatkami by mali rátať aj stredoškoláci ubytovaní na internátoch.


Zmeny budú schvaľovať poslanci Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja v pondelok 19. decembra.

Väčšinu nákladov dotuje župa


Reč bude aj o valorizácii platov zamestnancov v školstve, vďaka ktorej by si mal personál od nového roka prilepšiť. Informoval o tom hovorca Košického samosprávneho kraja Michal Hudák.

„Župa si vzhľadom na energetickú krízu uvedomuje náročnú situáciu východniarov. Avšak budúcoročné hospodárenie negatívne zasiahne výpadok príjmu z podielových daní a aj zvýšené náklady na energie župných budov. Niektoré župné zariadenia nám hlásia nárast prevádzkových nákladov až o 300 percent. Aj pri najlepšom úmysle sa zdražovaniu nevyhneme, avšak chceme to urobiť tak, aby sa obyvateľov dotklo čo najmenej. Pre predstavu, kraj vynaloží na jedného ubytovaného žiaka v internáte ročne v priemere 2 243 eur, pričom rodiča takéto ubytovanie vyjde po zdražení 20 až 60 eur mesačne. To znamená, že aj pri zvýšení cien zostáva gro nákladov na internátne ubytovanie na pleciach župy,“ vysvetlil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podľa návrhu nového všeobecne záväzného nariadenia by sa mala cena za internátne ubytovanie zvýšiť mesačne o 8 až 20 eur, podľa rozhodnutia riaditeľa internátu.

Cena za celodennú stravu študenta na školskom internáte by mala stúpnuť o 0,82 eura na deň. Obed v školskej jedálni po novom zdražie o 0,40 eura.

Prídu o 33 miliónov eur


Celkovo by mal Košický samosprávny kraj v roku 2023 hospodáriť s rozpočtom približne 357 miliónov eur, pričom najvyššia čiastka, až 116 miliónov eur, poputuje do školstva na bežné výdavky.

Z tejto sumy sú financované stredné školy, internáty, školské jedálne a ďalšie organizácie. Základným príjmom župy sú podielové dane. Štát z nich však ukrojil na takzvaný rodinný balíček.

Ak si rodičia v budúcom roku uplatnia daňový bonus vo výške 140 eur, zaplatia nižšiu daň z príjmov. Tá je pre samosprávy hlavným zdrojom financií.

Len Košická župa z tohto dôvodu príde v budúcom roku o 33 miliónov eur z príjmov z daní z príjmov fyzických osôb. Negatívny vplyv na rozpočet bude mať aj rast cien za tovary a služby.

Kompenzácia nepostačí


Napriek tomu, že rozpočet kraja medziročne stúpol približne o 10 miliónov eur, na vykrytie nižších príjmov a vyšších nákladov to stačiť nebude. A to ani v prípade avizovanej kompenzácie zo strany štátu.

Ak krajskí poslanci schvália rozpočet, zelenú dostanú len dobiehajúce projekty, na nové investičné zámery financie nezostanú.

„Čaká nás ťažký rok, avšak pozitívnou správou je, že sa v ňom dočkajú zvýšenia platov zamestnanci v školstve, ktorí po tomto kroku volali dlhodobo. V roku 2023 ich čakajú dve valorizácie platov, a to od 1. januára a od 1. septembra. Učitelia si polepšia najprv o 10 a následne o 12 percent, nepedagogickým zamestnancom stúpne mzda o 7 a neskôr o 10 percent. Aj toto rozhodnutie ministerstva školstva musela župa zohľadniť v návrhu rozpočtu kraja,“ uviedol župan Trnka.

Odklad splátok pre hmotné rezervy


Okrem iného budú poslanci v pondelok schvaľovať aj odklad splátok spoločnosti Hmotné rezervy Košického kraja.

Župa poskytla tejto svojej organizácii návratný príspevok vo výške 1,5 milióna eur v apríli 2020 na plnenie opatrení týkajúcich sa mimoriadnej situácie počas pandémie COVID-19. Dôvodom odkladu splátok je ekonomická kríza.

Poslanci sa tiež budú zaoberať návrhom plánu kontrolnej činnosti Útvaru hlavného kontrolóra Košického samosprávneho kraja na prvý štvrťrok 2023.

V poradí 2. zasadnutie Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja sa bude konať v pondelok 19. decembra od 9:00.


Zdroj: Webnoviny.sk - Košický kraj zvýši cenu obedov na svojich stredných školách, zdražovanie neminie ani študentov na internátoch © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na vianočnom stromčeku používajte iba certifikované osvetlenie, odporúčajú hasiči a pridávajú aj ďalšie rady
<< predchádzajúci článok
Ak pôjde Slovensko do rozpočtového provizória, príde o prácu vyše 53-tisíc ľudí, tvrdí Svrček z hnutia Sme rodina