Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. júna 2021

Kraje sú podľa Viskupiča brzdené, rýchlejšiemu rozvoju môže pomôcť viaczdrojové financovanieBrzdenie rozvoja samosprávnych krajov by mohlo vyriešiť ich financovanie z viacerých zdrojov. Predseda Združenia samosprávnych krajov SK8Zdieľať
gettyimages 1168372570 676x459 19.6.2021 (Webnoviny.sk) - Brzdenie rozvoja samosprávnych krajov by mohlo vyriešiť ich financovanie z viacerých zdrojov. Predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo komunikačné oddelenie združenia.


Podľa Viskupiča je súčasný rozvoj krajov brzdený tým, že sú financované iba z jediného zdroja, ktorým sú dane z príjmov fyzických osôb. Župani preto vítajú výsledky prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska v spolupráci s Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Kraje sú podfinancované


Tá ukázala, že takmer 80 percent podnikateľov súhlasí s tým, že samosprávy by od štátu mali dostávať viac peňazí aj kompetencií.

„Vidíme viacero prienikov medzi pohľadmi podnikateľov a návrhmi SK 8 v oblasti reformy verejnej správy. Súhlasíme, že decentralizácia verejnej správy je cestou k väčšej ekonomickej prosperite samospráv, teda aj štátu. Dlhodobo poukazujeme na podfinancovanosť krajov, ako aj na potrebu zvýšenia ich fiškálnej autonómie,“ povedal Viskupič.

Inšpirácia zo zahraničia


Predseda SK8 vidí možnosť zvýšenia objemu peňazí pre kraje napríklad v podiele krajov na výbere viacerých centrálne vyberaných daní alebo podiele na celkovom daňovom výbere. K zváženiu takéhoto modelu financovania sa aj z podnetu SK8 vláda zaviazala vo svojom programovom vyhlásení. Alternatívou je napríklad aj určenie dane, ktorej výšku by mohli kraje stanovovať.

Vo svojom návrhu reformy verejnej správy SK8 čerpá zo skúseností krajín s podobnými podmienkami a históriou, ako má Slovensko. Za inšpiratívny považuje spojený model zavedený v Českej republike, kde úlohy zrušených okresných úradov vykonáva obecná a regionálna samospráva.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kraje sú podľa Viskupiča brzdené, rýchlejšiemu rozvoju môže pomôcť viaczdrojové financovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stranu Jednotné Rusko povedú do volieb Šojgu s Lavrovom, Medvedev je pre stranu záťaž
<< predchádzajúci článok
Libanon nutne potrebuje reformy a ukončenie krízy, Borrell vyzýva na urýchlené zostavenie novej vlády