24. marca 2008

Križko má medailu, Moravcová a Smolenová Peking

Európsky šampionát v holandskom Eindhovene priniesol slovenskému plávaniu trojnásobnú radosť v podobe jednej medaily a dvoch miesteniek na olympijské hry v Pekingu. Premiérový bronz v dlhom bazéne si ...

EINDHOVEN 24. marca (WEBNOVINY) - Európsky šampionát v holandskom Eindhovene priniesol slovenskému plávaniu trojnásobnú radosť v podobe jednej medaily a dvoch miesteniek na olympijské hry v Pekingu. Premiérový bronz v dlhom bazéne si vybojoval Ľuboš Križko, olympijské miestenky zasa Martina Moravcová aj Denisa Smolenová. Znakár Križko zažil v Národnom plaveckom centre De Tongelreep dva diametrálne odlišné pocity. Po veľkom sklamaní zo stovky, keď skončil v rozplavbách až osemnásty a nepodarilo sa mu vybojovať olympijskú účasť, presvedčil medailovým dohmatom a trikrát zlepšením slovenského rekordu na päťdesiatke (predtým 25,82, teraz 25,44) sám seba o tom, že má na veľké výsledky. "Neuveriteľne ma to potešilo. Som rád, že to, čo som natrénoval, je naozaj vo mne. Na stovke to bolo o vyladení formy. Potreboval som ešte nejaké dva - tri dni a bolo by to v poriadku. Som veľmi spokojný a viem, že na stovke mám na čas okolo 55 sekúnd," uviedol 28-ročný odchovanec trenčianskeho plávania, teraz člen VŠC Dukla Banská Bystrica a zverenec Jiřího Waltera. A komu by venoval už dvojnásobný medailista z kontinentálneho šampionátu (prvý bronz získal na ME 2006 v krátkom bazéne v Helsinkách) medailu z Eindhovenu? "Je to pre mňa jeden z najväčších úspechov v kariére rovnako ako bronz z Helsínk. Venoval by som ho všetkým ľuďom, ktorí sa o to zaslúžili. Nebudem ich menovať, lebo oni sú si vedomí toho, čo pre mňa robia, a ja to viem tiež." Slovenská plavecká stálica Martina Moravcová podriadila svoje účinkovanie v Eindhovene zisku olympijskej istoty a to sa jej podarilo už postupom do semifinále na 100 m v. sp. kde napokon obsadila tesne 9. miesto. Druhú deviatu priečku pridala na záver na 50 m v. sp. (25,58), kde ju od finálovej osmičky delili len tri stotiny sekundy. Najlepšie umiestnenie dosiahla podľa predpokladov na 100 m motýlik, kde skončila šiesta v čase 58,74, ktorým výrazne prekonala aj kvalifikačný A-limit do Pekingu. Tridsaťdvaročná piešťanská rodáčka má namierené už na svoju piatu olympiádu, čo je vo svetovom športe úctyhodná dlhovekosť. "Už dopredu som avizovala, s akými cieľmi som nastupovala do týchto majstrovstiev. Prvoradé bolo kvalifikovať sa na olympiádu a splniť nominačné kritériá, čo sa mi podarilo a v mojej hlavnej disciplíne na 100 m motýlik som dokonca zaplávala A-limit, takže celkovo z môjho pohľadu prevláda spokojnosť s vystúpením v Eindhovene," uviedla držiteľka 203 národných rekordov a 14 medailí z ME v dlhom bazéne. Moravcovej bude v Pekingu robiť spoločnosť aj Denisa Smolenová. Stále len 19-ročná nádejná reprezentantka sa v Eindhiovene predháňala v utváraní osobných rekordov, ale na pekinskú miestenku to vyšlo až na 200 m motýlik. Tam najprv v rozplavbách dosiahla "postupových" 2:13,82 min, ktoré v semifinále ešte vylepšila na 2:13,27, čo stačilo na celkové 14. miesto. A pritom ešte vlani bol Smolenovej maximom výkon 2:16,42. "Denisa plávala výborne. Na všetkých tratiach v osobných rekordoch, na dvojstovke aj s vytúženou olympiádou. Do Eindhovenu sme išli s cieľom, aby sme vybojovali účasť v Pekingu, čo sa nám podarilo. Som rád, že v semifinále ešte vylepšila svoj čas i umiestnenie. Pri druhom štarte vždy pláva rýchlejšie ako pri prvom," zhodnotil tréner Karol Máčik. SITA