22. januára 2006

Moravcová v Berlíne na motýliku druhá a štvrtá

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová obsadila v sobotu druhú priečku na 100 m motýlik v rámci piatych pretekov Svetového pohára v krátkom bazéne v nemeckom Berlíne. Výkonom 58,44 s zaostala ...

BERLÍN 22. januára (WN/SITA) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová obsadila v sobotu druhú priečku na 100 m motýlik v rámci piatych pretekov Svetového pohára v krátkom bazéne v nemeckom Berlíne. Výkonom 58,44 s zaostala za Juhoafričankou Mandy Lootsovou (58,42 s) o dve stotiny sekundy. Odchovankyňa piešťanského plávania bola v polovici po druhej obrátke prvá, ale v závere mala viac síl plavkyňa JAR. Tretia bola s odstupom ďalších šiestich stotín rodená Bieloruska Alena Popčanková (58,50) reprezentujúca v súčasnosti už vlasť svojho manžela a trénera Francúzsko. Odchovankyňa piešťanského plávania skončila v nedeľu na štvrtej priečke na polovičnej trati, keď na víťaznú svetovú rekordérku Anna-Karin Kämmerlingová zo Švédska (25,85 s) stratila necelú sekundu. Rýchlejšie boli aj Číňanka Jiao Liu-jang (26,39 s) a Popčanková (26,42 s). Šesťnásobná najlepšia športovkyňa Slovenska pridala k dvom finálovým umiestneniam dvanástu priečku na krauliarskej päťdesiatke.

V berlínskej dvadsaťpäťke sa predstavila aj nádejná Slovenka Katarína Millyová, ktorá bola v sobotu na 50 m voľným spôsobom dvadsiata prvá za 26,14 s a na znakárskej päťdesiatke obsadila poslednú 24. priečku časom 30,12 s. Medailistka z juniorských majstrovstiev Európy plávala aj v nedeľu rovnako dve disciplíny - na motýľkarskej päťdesiatke skončila štrnásta za 27,72 s a na 100 m voľným spôsobom obsadila 26. priečku časom 57,04 s. Plavkyňa Ikarosu Bratislava zaostala na motýliku iba 4 stotiny sekundy za B-limitom na aprílové majstrovstvá sveta v čínskom Šanghaji....

Ukrajinský plavec Oleg Lisogor vytvoril v Berlíne počas prvého dňa podujatia časom 26,17 s nový svetový rekord na 50 m prsia, ktorý bol najhodnotnejším výkonom berlínskeho mítingu. Majster Európy v tejto disciplíne z decembrového šampionátu v krátkom bazéne v Terste tak pokoril svoje vlastné predchádzajúce maximum z 26. januára 2002 o tri stotiny a z priebežnej piatej priečky sa posunul vo Svetovom pohári na druhé miesto za suverénneho Ryka Neethlinga z JAR. Skúsený Ukrajinec sa postaral o zápis do rekordných tabuliek aj na dvojnásobnej trati, keď výkonom 57,67 s zlepšil v nedeľu štyri roky starý európsky rekord Rusa Romana Sludnova o 6 stotín sekundy. Druhý rekord starého kontinentu vytvorila na 200 m voľným spôsobom Britka Melanie Marshallová, ktorá časom 1:54,53 min posunula zápis Josefin Lillhageovej zo Švédska o 11 stotín sekundy.

Výsledky - sobota - finále:

ŽENY

50 m v. sp.: 1. Marleen Veldhuisová (Hol.) 24,32, ... 12. Martina Moravcová (SR) 25,46, 21. Katarína Millyová (SR) 26,14

200 m v. sp.: 1. Melanie Marshallová (V. Brit.) 1:54,53 (európsky rekord)

800 m v. sp.: 1. Ai Šibatová (Jap.) 8:18,76

50 m znak: 1. Janine Pietschová (Nem.) 27,20, ... 24. Katarína Millyová (SR) 30,12

200 m znak: 1. Hanae Itová (Jap.) 2:05,67

100 m prsia: 1. Tara Kirková (USA) 1:05,63

100 m mot.: 1. Mandy Lootsová (JAR) 58,42, 2. Martina Moravcová (SR) 58,44, 3. Alena Popčanková (Fr.) 58,50

200 m pol. pr.: 1. Maiko Fudžinová (Jap.) 2:09,54

MUŽI

100 m v. sp.: 1. Alain Bernard (Fr.) 47,90

400 m v. sp.: 1. Paul Biedermann (Nem.) 3:41,94

100 m znak: 1. Randall Bal (USA) 51,41

50 m prsia: 1. Oleg Lisogor (Ukr.) 26,17 (svetový rekord)

ŽENY

100 m v. sp.: 1. Marleen Veldhuisová (Hol.) 53,20, ... 26. Katarína Millyová (SR) 57,04

400 m v. sp.: 1. Ai Šibatová (Jap.) 4:02,92

100 m znak: 1. Kateryna Zubkovová (Ukr.) 58,76

50 m prsia: 1. Tara Kirková (USA) 30,52

200 m prsia: 1. Luo Nan (Čína) 2:21,90

50 m mot.: 1. Anna-Karin Kämmerlingová (Švéd.) 25,85, 2. Jiao Liu-jang (Čína) 26,39, 3. Alena Popčanková (Fr.) 26,42, 4. Martina Moravcová (SR) 26,72, ... 14. Katarína Millyová (SR) 27,72

200 m znak: 1. Randall Bal (USA) 1:52,53

100 m prsia. 1. Oleg Lisogor (Ukr.) 57,67 (európsky rekord)

100 m mot.: 1. Jevgenij Korotyškin (Rus.) 51,31

200 m pol. pr.: 1. Hidemasa Sano (Jap.) 1:56,22

Priebežné poradie SP 2005/2006 po pretekoch v Berlíne:

MUŽI:

1. Ryk Neethling* (JAR) - 100 m pol. pr.: 51,81 - 1089 bodov (Sydney)

2. Oleg Lisogor* (Ukr.) - 50 m prsia: 26,17 - 1063 bodov (Berlín)

3. Thomas Rupprath* (Nem.) - 50 m znak: 23,59 - 1018 bodov (Berlín)

ŽENY:

1. Lisbeth Lentonová (Austr.) - 200 m v. sp.: 1:53,29 - 1047 bodov (Sydney)

2. Natalie Coughlinová (USA) - 100 m znak: 57,56 - 1038 bodov (Sydney)

3. Leisel Jonesová (Austr.) - 100 m prsia: 1:04,84 - 1028 bodov (Sydney)

* - plavec absolvoval míting v európskej zóne, čím zatiaľ splnil pravidlo minimálne jedného štartu v každej z troch zón, podujatia v americkej zóne sú ešte len na programe