Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. júla 2020

Ktoré rasy psov najradšej spolupracujú s ľuďmi? Podľa výskumníkov o tom rozhodujú ich gény


Tagy: pes psy výskum

O tom, či psy rady a vytrvalo spolupracujú s ľuďmi, rozhodujú ich gény. Zistil to tím vedcov z univerzity veterinárskeho lekárstva vo Viedni Vetmeduni Vienna. Psie rasy, ktoré boli vyšľachtené na ...Zdieľať
pes 676x451 19.7.2020  - O tom, či psy rady a vytrvalo spolupracujú s ľuďmi, rozhodujú ich gény. Zistil to tím vedcov z univerzity veterinárskeho lekárstva vo Viedni Vetmeduni Vienna.


Psie rasy, ktoré boli vyšľachtené na to, aby plnili konkrétne úlohy v spolupráci s človekom, to robia aj bez odmeny dlhšie ako tie, ktoré sú známe samostatným konaním. Štúdiu zverejnil akademický žurnál Plos One.

Niektoré psy dostali odmenu, iné nie


Tím výskumníkov pod vedením Jima McGetricka a Friederike Rangeovej porovnával pracovnú pohotovosť dvanástich psov z "kooperatívnych" rás a "samostatných" rás za rôznych podmienok.

Psy mali napríklad podať osobe labku, pričom niektoré za to dostali odmenu, iné zas nie. Sčasti sa museli tiež prizerať tomu, ako boli odmenené iné psy a samy pritom vyšli naprázdno.

Niektoré druhy trávili s ľuďmi viac času


Samostatné rasy dávali labku zriedkavejšie, predovšetkým vtedy, ak za to nedostali žiadnu odmenu, zistila štúdia. Okrem toho trávili psy vyšľachtené na spoluprácu s človekom viac času so svojimi ľudskými partnermi, keď s nimi boli vo voľnom kontakte, ako zvyšné zvieratá.

Ku kooperatívnym rasám patrili austrálsky ovčiak, borderská kólia, kólia dlhosrstá a retrievery ako labradorský retriever.

Medzi samostatné zas japonské lovecké psy ako akita inu, šiba inu, africké lovecké psy basendži a saňové psy ako sibírsky husky.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ktoré rasy psov najradšej spolupracujú s ľuďmi? Podľa výskumníkov o tom rozhodujú ich gény © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: pes psy výskum
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zverejnili fotografie zo svadby princezny Beatrice, na snímke je aj kráľovná Alžbeta (foto)
<< predchádzajúci článok
SpaceX oznámila dátum štartu rakety Falcon 9, na orbitu Zeme ju vyšle s juhokórejským vojenským satelitom

Ktoré rasy psov najradšej spolupracujú s ľuďmi? Podľa výskumníkov o tom rozhodujú ich gény - diskusné fórum čitateľov