Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. októbra 2009

Rakúsko a Belgicko pochybujú o BlairoviRakúsko a Belgicko v pondelok vyslovili pochybnosti v súvislosti s možnou kandidatúrou britského expremiéra Tonyho Blaira na post prezidenta EÚ. Post vznikne až po tom, keď vstúpi do platnosti ...Zdieľať
VIEDEŇ 19. októbra (WEBNOVINY) - Rakúsko a Belgicko v pondelok vyslovili pochybnosti v súvislosti s možnou kandidatúrou britského expremiéra Tonyho Blaira na post prezidenta EÚ. Post vznikne až po tom, keď vstúpi do platnosti Lisabonská zmluva, a Blair je v tejto súvislosti najčastejšie spomínaným kandidátom.


Podľa belgického premiéra Hermanna van Rompuya, ktorý bol v pondelok na návšteve Rakúska, prinášajú doterajšie diskusie o rozdelení postov po prijatí Lisabonskej zmluvy "viac otázok ako odpovedí". Rakúsky kancelár Werner Faymann sa vyjadril ešte jednoznačnejšie - Rakúsko je podľa neho "k pánovi Blairovi skeptické".

Blair navyše stráca podporu aj u krajín, ktoré ho doteraz na post európskeho prezidenta najviac presadzovali. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý s jeho nomináciou prišiel ako prvý, v piatok vyhlásil, že britská neochota prijať euro by bola pre Blairove šance stať sa europrezidentom problémom.

Tábor odporcov Blairovej kandidatúry vedú Belgicko, Luxembursko a Holandsko, ktoré mu zazlievajú, že počas pôsobenia vo funkcii britského premiéra bol málo proeurópsky a príliš proamerický.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lech Kaczynski ocenil kňaza, ktorého zavraždili komunisti
<< predchádzajúci článok
Ak chcete iného lídra, musíte si počkať, vyhlásil Lukašenko