Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. júna 2012

Lekárom sa nepáči zmluva s VšZP, pacienti budú platiťPribližne 2 600 lekárov, ktorých zastupuje Slovenská lekárska komora (SLK), Asociácia súkromných lekárov (ASL) a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast, je pripravených nepodpísať zmluvy ...Zdieľať
lekar BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Približne 2 600 lekárov, ktorých zastupuje Slovenská lekárska komora (SLK), Asociácia súkromných lekárov (ASL) a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast, je pripravených nepodpísať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP).


"Žiadali sme navýšiť ceny o zhruba 20 percent, po dvoch vážnych rokovaniach odpoveď VšZP je, že na navýšenie cien nemá. Zmluvy VšZP navýšila len v rámci rozpustenia rezervy. Považujeme ponuku VšZP za nedostatočnú,“ uviedol v utorok prezident ASL Ladislav Pásztor.

Zmluvy s VšZP majú lekári platné do 30. júna. "Myslíme si, že lopta je na strane VšZP. Chceme nájsť kompromis, sme ochotní sa dohodnúť,“ pokračoval Pásztor.

Ak by lekári nové zmluvy s VšZP nepodpísali, pacienti, ktorí sú v nej poistení, by si tak museli za ošetrenie hradiť plnú sumu. Pásztor aj prezident SLK Marian Kollár avizovali, že v prvých dňoch lekári poskytnú starostlivosť zadarmo. Upozornili však na problém s predpisovaním liekov, keďže nezazmluvnení lekári nemôžu predpisovať lieky na účet poisťovne.

Pacienti by teda za všetky lieky doplácali. "Spravíme všetko pre to, aby zdravotná starostlivosť pre pacienta bola zachovaná,“ konštatoval Kollár. Zdôraznil, že ak im VšZP nenavýši platby v horizonte dvoch až troch mesiacov, hrozí zatváranie ambulancií pre insolventnosť. Koľko by navýšenie platieb poisťovňu stálo, lekári vyčíslené nemajú.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlodej ukradol prepravovaný tovar za 65-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Odvolanie Julije Tymošenkovej proti rozsudku opäť odročili