Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

02. augusta 2021

Letná olympiáda v Tokiu (rýchlostná kanoistika): Gelle mohutne finišoval a postúpil priamo do semifináleSlovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle skončil druhý v tretej rozjazde disciplíny K1 na 1000 m na olympijských hrách v Tokiu a ...Zdieľať
tokyo_olympics_canoe_sprint_73152 854d2a35dd6a40148cf4f3c9aa99b33b 676x380 2.8.2021  - Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle skončil druhý v tretej rozjazde disciplíny K1 na 1000 m na olympijských hrách v Tokiu a vybojoval si priamy postup do semifinále.


Gelle dosiahol výsledný čas 3:42,131 min a zdolal ho len favorizovaný Portugalčan Fernando Pimenta, a to o 1,808 s. Pimenta je strieborný singlkajakár z OH 2012 v Londýne.

Gelle začal tradične pomalšie, ale v druhej polovici jazdy mohutne finišoval a napokon si ušetril sily, keďže nemusel absolvovať štvrťfinálovú jazdu. Zdolal troch súperov - Austrálčan Jeana van der Westhuyzena, Francúza Guillaumeho Burgera a Brazílčana Vagnera Juniora Soutu.

Pomalší začiatok


Trisaťšesťročný Gelle je na svojej tretej olympiáde, v Londýne 2012 bol ako člen K4 na 1000 m šiesty a ôsmy v K2 na 1000 m. V Riu de Janeiro 2016 už sedel v singlkajaku a opäť nechýbal vo finále, skončil ôsmy v K1 na 1000 m.

"Po pomalšom začiatku som videl, že mi súperi príliš neodišli. Už na päťstovke som ich dostihol a potom prišiel môj klasický finiš. Cítil som, že idem cez Austrálčana a už som si to nenechal ujsť. Podmienky boli veľmi náročné. Teploty sú porovnateľné s majstrovstvami sveta v Szegede, ale v Tokiu je oveľa vyššia vlhkosť, preto si treba dávať pozor na dehydratáciu a byť ostražitý," uviedol Gelle pre RTVS.

Aj počas rozhovoru mal pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica na sebe chladiacu vestu, okrem toho sa kajakári počas prvého dňa svojich vystúpení pravidelne ochladzovali ľadom okolo krku a nemohli podceniť ani pravidelný prísun tekutín.

Cieľ je postup do finále


Gelle sa v utorok o 3.00 h SELČ predstaví v prvej z dvoch semifinálových jázd na Sea Forest Waterway. Súťažiť bude v druhej dráhe.

Tentoraz bude mať už siedmich súperov a medzi nimi aj multimedailistu z veľkých podujatí Čecha Josefa Dostála, mladého Nemca Jacoba Schopfa či úradujúceho majstra sveta zo Szegedu 2019 Maďara Bálinta Kopasza. Postup do A-finále si vybojujú najlepší štyria kajakári. Finálový boj o medaily sa v Tokiu začne o 5.20 h SELČ.

"Cieľ je postup do finále. Urobím všetko, aby sa to podarilo. Bude to extrémne ťažké, ale nie nemožné. Dôležité je, že som si dnes ušetril jednu jazdu v týchto náročných podmienkach. Pri vysokej vlhkosti vyzeráme možno ako kulturisti. Nie je však dôležité ako svaly vyzerajú, ale aby fungovali," skonštatoval Gelle.


Zdroj: Webnoviny.sk - Letná olympiáda v Tokiu (rýchlostná kanoistika): Gelle mohutne finišoval a postúpil priamo do semifinále © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Letná olympiáda v Tokiu (hod kladivom): Lomnický nehodil finále. Výkon neodzrkadľuje to, na čo reálne mám, zhodnotil
<< predchádzajúci článok
Slovenskí chodci už trénujú v Sappore. Pocitová teplota je nižšia ako v Tokiu, hovorí Matej Tóth

Letná olympiáda v Tokiu (rýchlostná kanoistika): Gelle mohutne finišoval a postúpil priamo do semifinále - diskusné fórum čitateľov