Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2023

LGBTQ+ aktivizmus je v Putinovom Rusku považovaný za extrémizmus, najvyšší súd ho postavil mimo zákonRuský najvyšší súd vo štvrtok vyhlásil LGBTQ+ aktivizmus za extrémistický a zakázal ho, čím ho v podstate postavil mimo zákon. Vyhovel tak žalobe ministerstva spravodlivosti. Pojednávanie sa ...Zdieľať
russia_lgbtq_crackdown_94037 676x451 30.11.2023 (SITA.sk) - Ruský najvyšší súd vo štvrtok vyhlásil LGBTQ+ aktivizmus za extrémistický a zakázal ho, čím ho v podstate postavil mimo zákon. Vyhovel tak žalobe ministerstva spravodlivosti.


Pojednávanie sa uskutočnilo za zatvorenými dverami a bez prítomnosti obžalovanej strany. Viacerí aktivisti sa snažili stať stranou v žalobe, keďže sa to týka ich práv, ale súd im to odmietol.

Úrady videli extrémistické prejavy


Ruské ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na najvyššom súde, aby postavilo „medzinárodné verejné hnutie“ LGBTQ+ mimo zákon ako extrémistické, v polovici novembra.

Argumentovalo, že úrady identifikovali „znaky a prejavy extrémistickej povahy“ v „činnostiach LGBT hnutia aktívneho“ v Rusku, vrátane „podnecovania sociálnych a náboženských nezhôd“.

Ostrá rana pre sužovanú komunitu


Viacerí aktivisti poukázali na to, že žaloba bola zameraná na „medzinárodné občianske hnutie LGBT“, ktoré nie je entitou, ale skôr širokou a vágnou definíciou, ktorá by ruským orgánom umožnila zakročiť proti akýmkoľvek jednotlivcom alebo skupinám považovaným za súčasť „hnutia”.

Krok súdu je najnovšou ostrou ranou proti už sužovanej komunite LGBTQ+ v čoraz konzervatívnejšej krajine, ktorej vodca Vladimir Putin z „tradičných rodinných hodnôt“ urobil základný kameň svojej vlády.


Zdroj: SITA.sk - LGBTQ+ aktivizmus je v Putinovom Rusku považovaný za extrémizmus, najvyšší súd ho postavil mimo zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusi vystrelili na tri mestá v Doneckej oblasti šesť rakiet S-300, trojčlenná rodina je zrejme stále pod troskami domu
<< predchádzajúci článok
Únia už pre Ukrajinu vyrobila 480-tisíc kusov delostreleckej munície a chce jej vyrábať ešte viac