Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2020

Liverpool začal s masovým testovaním. Je to dobrovoľné, používajú sa PCR testy, ale aj antigénové rýchlotesty



Ide o pilotný projekt, ktorý by sa mal neskôr aplikovať vo viacerých britských mestách.



Zdieľať
Liverpool začal s masovým testovaním. Je to dobrovoľné a Používajú sa PCR testy, ale aj antigénové rýchlotesty

Školy, univerzity aj niektoré pracoviská v prístavnom meste na západnom pobreží Anglicka sa premenili na testovacie stanice. Postavilo sa aj niekoľko mobilných.

Od piatka rána sa tam zhlukujú zdravotníci v ochranných oblekoch, ktorým s organizáciou pomáhajú dve tisícky vojakov. Pred nimi sa tvoria rady ľudí.

V podstate sú to takmer jediné miesta s takou koncentráciou ľudí, keďže včera celé Anglicko vstúpilo do druhého lockdownu.

Ľudia sa prišli dať otestovať na nový koronavírus. Liverpool sa ako mesto s najväčším počtom infikovaných v prepočte na 100-tisíc obyvateľov v Anglicku stal epicentrom pilotného projektu masového testovania, ktoré premiér Boris Johnson plánuje zorganizovať aj v iných oblastiach.

Ako sám povedal, masové testovanie má „potenciál byť silnou zbraňou v našom boji proti covidu-19“.

Každý, kto žije, študuje alebo pracuje v Liverpoole, sa môže prísť dať otestovať bez ohľadu na to, či symptómy má alebo nie. Tí asymptomatickí sú práveže veľmi vítaní, dokonca v špeciálnych mobilných staniciach pre ľudí bez príznakov, pretože jedným z hlavných cieľov projektu je identifikovať tých, ktorí ani sami nevedia, že vírus roznášajú po celom meste.

„Pracujeme s predpokladom, že nachádzame menej ako polovicu ľudí, ktorí chodia po uliciach s koronavírusom a nevedomky to prenášajú na ďalších ľudí,” povedal pre BBC riaditeľ Národnej zdravotnej služby (NHS) v Cheshire a Merseyside Terry Whalley.

Ich identifikáciou chcú pretrhnúť reťazec, ktorý sa od každého nakazeného ťahá cez niekoľko ďalších kontaktov. Samotné testovanie však nestačí, treba pokračovať v opatreniach.

Prečo Liverpool

Veľká Británia bojuje so silnou druhou vlnou epidémie. Od jej vypuknutia už podľa dát Výskumného centra Johnsa Hopkinsa hlási viac ako 1,1 milióna prípadov nákazy a takmer 49-tisíc úmrtí. Len za posledný deň pribudlo viac ako 24-tisíc nových infekcií a zomrelo 378 ľudí.

Posledný októbrový týždeň malo covid-19 v Anglicku takmer 619-tisíc ľudí, čo je približne 1,13 percenta populácie.

Práve Liverpool patrí k tým najhorším. Čísla ukazujú, že v meste je 318 prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov, pričom celoštátny priemer je 236. Liverpool má najväčšiu úmrtnosť v krajine a jeho nemocnice sa začínajú nebezpečne napĺňať.

„Sme veľmi blízko limitov, ktoré nemocnice v Liverpoole dokážu zvládať, čo sa týka počtu hospitalizovaných pacientov, zvlášť s ohľadom na to, že musíme viac posúvať aj urgentné chirurgické operácie,“ povedal riaditeľ univerzitnej nemocnice Tristan Cope.

Nemusíte, ale, prosím, príďte

Autority nabádajú všetkých obyvateľov mesta kapely Beatles, aby sa prišli dať otestovať. Môžu sa len tak zastaviť v testovacej stanici alebo si dohodnúť termín online či cez špeciálnu aplikáciu.

Používajú sa PCR testy, ale aj antigénové rýchlotesty, ktoré ukážu výsledky približne do 20 minút, sú však menej presné a nemusia zachytiť všetky prípady. Prípadne, naopak, môžu ako pozitívneho identifikovať zdravého človeka.

Denne chcú vraj vykonať 14-tisíc PCR testov a 50-tisíc antigénových testov. Čiže teoreticky 450-tisíc testov týždenne.

Komu vyjde pozitívny test, musí sa na desať dní izolovať doma. Nemá vychádzať ani na nákup potravín. Kto to poruší, hrozí mu pokuta vo výške 10-tisíc libier (11 074 eur). Na druhej strane lokálne autority budú pomáhať nízkopríjmovým skupinám, ktoré majú v prípade izolácie nárok na 500 libier (554 eur).

Testovanie je úplne dobrovoľné, ale ako povedal riaditeľ sekcie verejného zdravotníctva pre Liverpool Matthew Ashton, dúfa, že ľudia sa ukážu. „Ľudia musia pochopiť, čo je v tom pre nich a čo pre ich komunitu,” povedal s tým, že motiváciou by mohlo byť dostať mesto do formy pred Vianocami.

Aj Whalley ľudí žiadal, aby prišli. „Možno necítite symptómy, ale testovanie je tu,“ povedal.

„Prosím, príďte na testovanie, aj keď sa necítite zle, pretože to je spôsob, ako môžeme identifikovať možné prípady skôr,” dodal s tým, že „takto udržíme našich milovaných v bezpečí a ekonomiku v pohybe“.

Test testovania

Viacero krajín počas druhej vlny skúša, či masívne testovanie pomôže spomaliť šírenie vírusu. Vyskúšali si to v Číne, keď vo Wu-chane, v prvom meste, kde epidémia vypukla, po šiestich nových prípadoch otestovali celú 7-miliónovú populáciu.

Masívne testovanie ohlásili v Madride, ale napokon v podstate pokračovali v bežnom testovaní. Skúšali to na niektorých miestach v USA a vlastnú skúsenosť s tým má aj Slovensko.

Hoci vystopovať asymptomatických prenášačov ochorenia môže byť prospešné, šéf krízového programu Svetovej zdravotníckej organizácie Mike Ryan upozornil, že to je drahé a nerealistické.

„Je potrebné byť opatrný vo vyhláseniach, že masové testovanie nejako zmení situáciu, v ktorej teraz sme,” povedal pre Reuters docent biomedicínskych technológií na Univerzite v Readingu Alexander Edwards.

Hocijaký testovací program môže byť úspešný v redukovaní zdravotného a ekonomického dosahu spôsobeného ochorením covid-19 len vtedy, ak zapadá do väčšej, koherentnej a efektívnej stratégie na spomalenie prenosu.

A tým má byť lockdown.

Ostaňte doma

Briti už lockdown poznajú z prvej vlny, vo štvrtok sa vrátili do podobnej situácie, hoci, ako na tlačovej konferencii na Downing Street povedal premiér Boris Johnson, ktorého prístup k epidémii sa výrazne zmenil po tom, ako si ochorením sám prešiel, nejde o „opakovanie jari“, pretože teraz je vidieť „svetlo na konci tunela“.

Ľudia majú chodiť von len v nutných prípadoch, ale môžu si ísť napríklad zašportovať. Školy ostávajú otvorené, ale reštaurácie, bary a všetky neesenciálne podniky vo štvrtok zhasli a zamkli dvere až do druhého decembra, keď má lockdown skončiť.

Johnson obyvateľom sľúbil, že navýši rozpočet na pomoc podnikateľom o 11 miliárd libier. Nie každému sa však pomoci dostane.

„Kaderník mi hovoril, že na to, aby dostal finančnú pomoc, musí byť živnostníkom tri roky a to nie je. Nasledujúci mesiac teda bude žiť z našetreného,“ povedal Dalibor Bobok, Slovák, ktorý žije a pracuje v Birminghame.

„O tom, že bude od štvrtka lockdown, sme vedeli od soboty. Ľudia sa preto odtrhli z reťaze, chceli ešte pred lockdownom niekam vybehnúť, robili si dosť divoké párty, mesto bolo plné, reštaurácie boli plné,“ povedal Bobok.

Z toho, čo vidí okolo seba, má pocit, že nie všetci opatrenia dodržiavajú, najmä čo sa týka nosenia rúšok v obchodoch alebo dodržiavania sociálneho odstupu. Hoci by polícia previnilcov mohla pokutovať, nevidí sa to často.

„Polícia tu je skôr partner ako autorita,” vysvetľuje Bobok. „Skôr ľuďom dohovárajú, ako ich pokutujú.”

Celkové nálady vo všeobecnosti, hoci sa nájdu výnimky, však podľa neho nie sú veľmi protilockdownové.

„Briti sú hrdí na svoj zdravotný systém a často hovoria, že musíme zdravotníkom pomôcť. Nezaznamenal som tu v Birminghame ani žiadne protesty proti opatreniam,” povedal.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Dunajskej Strede predložila žena pri testovaní občiansky preukaz na meno svojej kamarátky. (7. 11. 2020)
 ONLINE: Druhé kolo celoplošného testovania začalo (7. 11. 2020)
 Zoznam odberných miest v zelených okresoch počas víkendového plošného testovania, (6. 11. 2020)
 Po víkende sa na Slovensku rozbehne bezplatné antigénové testovanie na covid-19 v okresných mestách. (6. 11. 2020)
 Na Slovensku hrozia výpadky v zásobovaní, potravinári sa obávajú druhého celoplošného testovania (6. 11. 2020)
 Na druhom kole testovania na ochorenie COVID-19 antigénovými testami sa môžu zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola. (6. 11. 2020)
 Certifikát treba po víkende nosiť so sebou aj v zelených okresoch (6. 11. 2020)
 UPOZORNENIE: Kto sa nezúčastnil prvého kola testovania, na druhé nesmie (5. 11. 2020)
 Igor Matovič a Zuzana Čaputová: Premiér informoval Zuzanu Čaputovú o ďalších plánoch vlády v boji proti koronavírusu. (4. 11. 2020)
 Druhé kolo plošného testovania zabezpečí takmer tritisíc tímov, zháňajú ešte ochranné pomôcky (4. 11. 2020)



nasledujúci článok >>
V ČR potvrdili v sobotu 7722 prípadov nákazy koronavírusom
<< predchádzajúci článok
Amerika prehovorila a demokracia vyhrala, teraz je čas vyliečiť hlboké rany, s reakciami na triumf Bidena sa roztrhlo vrece