Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2021

Ľudia v niekoľkých európskych mestách sa zišli a protestovali proti IzraeluV niekoľkých európskych krajinách sa v sobotu konali zhromaždenia na podporu Palestíny. Demonštranti zároveň protestovali proti Izraelu, ktorý je v konflikte s palestínskym ...Zdieľať
germany_israel_palestinians_20272 e33f9813dc3247afa142fa18c9dad1fc 676x396 15.5.2021 (Webnoviny.sk) - V niekoľkých európskych krajinách sa v sobotu konali zhromaždenia na podporu Palestíny. Demonštranti zároveň protestovali proti Izraelu, ktorý je v konflikte s palestínskym militantným hnutím Hamas.


V Paríži musela polícia použiť aj slzný plyn a vodné delá. Tamojšie úrady vyslali do ulíc 4200 členov bezpečnostných zložiek, ktorí zasahovali vo viacerých častiach mesta. Stovky ľudí pritom protestovali aj v iných francúzskych mestách ako Štrasburg alebo Marseille.

Žiadali pomoc


Hnev voči izraelskej ofenzíve v Gaze sa prejavil aj pred izraelským veľvyslanectvom v Londýne, kde sa zišli tisíce ľudí. Demonštranti počas pochodu v Hyde Parku kričali heslá ako "Osloboďte Palestínu".

Pred bránami ambasády na nich dohliadalo množstvo policajtov. Organizátori žiadali, aby britská vláda ukončila vojenskú a finančnú pomoc voči Izraelu.

Stovky ľudí sa zišli v chladnom a upršanom počasí aj v holandskom Haagu. Na námestí pred budovou parlamentu vyzývali na oslobodenie Palestíny. Holandská polícia v piatok večer zadržala v meste Utrecht približne sto demonštrantov podporujúcich Palestínu, ktorí odmietli ukončiť protest.

Porušenie obmedzení


Stovky ľudí sa zišli aj v Ríme. V Berlíne polícia ukončila zhromaždenie, počas ktorého zúčastnení nedodržiavali platné obmedzenia. Podľa agentúry DPA demonštranti hádzali do policajtov kamene aj fľaše.

V španielskom Madride podporili Palestínu tisíce ľudí na námestí Puerta del Sol. Niektorí držali transparenty s nápismi ako "Toto nie je vojna, toto je genocída" alebo "Americký teroristický štát".

Bombový útok


Izraelský nálet zničil v sobotu v Gaze výškovú 12-poschodovú budovu, v ktorej sídlili kancelárie agentúry The Associated Press (AP) a ďalších médií. Výkonný riaditeľ AP Gary Pruitt v oficiálnom stanovisku odsúdil útok a označil ho za "šokujúci a hrozný". Budovu, po ktorej zostal len obrovský mrak z prachu, pred útokom stihli evakuovať.

Prípad sa stal niekoľko hodín po tom, ako Izrael v sobotu ráno vykonal nálety v Gaze, kde zabil najmenej 10 ľudí, z toho väčšinu deti. Počas útoku zasiahli trojpodlažnú budovu v utečeneckom tábore, pričom zomrelo osem detí a dve ženy. Všetci boli príbuzní. Palestínski militanti reagovali vystrelením ďalších rakiet.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ľudia v niekoľkých európskych mestách sa zišli a protestovali proti Izraelu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iránsky minister zahraničných vecí zrušil návštevu Viedne, dôvodom je izraelská zástava
<< predchádzajúci článok
Dve anglické mestá spustili veľké testovanie na koronavírus, obávajú sa indickej mutácie

Ľudia v niekoľkých európskych mestách sa zišli a protestovali proti Izraelu - diskusné fórum čitateľov