Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. októbra 2018

M. Beblavý: Zvýšenie platov odchod zdravotníkov nezastavíMiroslav Beblavý, archívna snímka.Zdieľať
Miroslav Beblavý, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann
Bratislava 2. októbra (TASR) – Slovenskí lekári a medici neodchádzajú do zahraničia len kvôli platom. Vážnejšími dôvodmi ich odchodu sú zlé vybavenie nemocníc, nesprávne kroky vlády v zdravotníctve, nedostatočné a nekvalitné vzdelávanie, ale aj korupcia. Vyplýva to z názorov 500 slovenských lekárov. Na tlačovej konferencii v utorok prezentoval výsledky prieskumu poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený).


Najčastejšími dôvodmi odchodu podľa odpovedí lekárov a študentov medicíny, ktorí zo Slovenska odišli, alebo plánujú odísť, sú zlé vybavenie nemocníc, nespokojnosť s prístupom vlády, zlé možnosti profesijného vzdelávania, korupcia, nekompetentné vedenie nemocníc, zlé zamestnanecké podmienky a nízky plat. "Ak chceme, aby naši najkvalitnejší ľudia neodchádzali do zahraničia, tak ich v prvom rade musíme začať počúvať. Hovoria nám, že v neporiadku ako z 19. storočia pracovať nebudú bez ohľadu na výšku mzdy," priblížil Beblavý.

Poslanec mieni, že odlev lekárov nezastaví ani plánované zvyšovanie počtu prijatých študentov na lekárske fakulty. Podľa jeho slov "tí kvalitnejší študenti budú naďalej odchádzať do zahraničia a na slovenské školy sa dostane viac študentov s horšími výsledkami."

Nezaradený poslanec si myslí, že slovenskému zdravotníctvu by pomohlo "veľké upratanie v nemocniciach a ich posun na európsku úroveň". "Znamená to nielen urýchlene pristúpiť k investíciám do modernizácie nemocničných budov a prístrojov, ale najmä zabezpečiť kvalitný, profesionálny a transparentne vybraný manažment pre nemocnice a upraviť systém odmeňovania tak, aby zohľadňoval výkonnosť a zásluhovosť lekárov," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
R. Mistrík chce s OĽaNO a KDH hovoriť o podpore pre jeho kandidatúru
<< predchádzajúci článok
Poisťovňa MetLife vykázala v roku 2017 čistý zisk 16,4 milióna eur