Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. júna 2022

Milan Sládek predstavil v Bruseli sériu svojich obrazovMoji kamaráti hovoria, že maľujem sám seba. Možno je to tak. Som presvedčený, že v pantomíme sa nachádza výtvarné umenie, uviedol slovenský mím Milan Sládek.Zdieľať
Milan Sládek predstavil v Bruseli sériu svojich obrazov

Niekoľko desiatok Slovákov a milovníkov umenia sa v Bruseli zúčastnilo na ukončení výstavy obrazov svetoznámeho slovenského míma Milana Sládka, ktorý už roky žije v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Informoval o tom v piatok spravodajca TASR.


Výstava obrazov rozpohybovaných ľudských tiel a portrétov bola od začiatku apríla tohto roku inštalovaná v galérii ARTour Gallery nachádzajúcej sa neďaleko inštitúcií EÚ v širšom centre Bruselu.

Sládek ukončenie výstavy spestril svojim pantomimickým vystúpením, tancom inšpirovaným balijskou kultúrou. Umelca prítomnému publiku predstavili kurátorka výstavy Elisabeth Kochová a predstavitelia Generálneho konzulátu SR v Bruseli, ktorý štvrtkové podujatie podporil.

Sládek pre TASR uviedol, že počas výstavy jeho obrazov v Kolíne nad Rýnom bol oslovený kurátorkou bruselskej galérie. Bruselskí galeristi si sami vybrala sériu jeho obrazov, ktoré vznikali v posledných desaťročiach; 84-ročný umelec vyjadril so spôsobom inštalácie výstavy v ARTour Gallery spokojnosť.
"Moji kamaráti hovoria, že maľujem sám seba. Možno je to tak. Som presvedčený, že v pantomíme sa nachádza výtvarné umenie. V pohyboch, v kompozícii tých pohybov, alebo keď robím väčšiu inscenáciu a javisko zastieram obrazmi. Potom je samozrejmé, že tieto skúsenosti dávam aj na papier," vysvetlil Milan Sládek.

Podľa vlastných slov maľuje vtedy, keď má čas a chuť, aj preto svoje obrazy rozpohybovaných ľudských tiel považuje za "presvedčivé a dôrazné".

Sládkove obrazy boli už v minulosti prezentované v Štrasburgu, v Mníchove či Québecu. "Dostávam pozvánky na predstavenia pantomímy spolu s vystavovaním mojich obrázkov," povedal. Spresnil, že sa venuje predovšetkým akvarelu, občas použije akryl, ale "necháva slobodu farbám a vode", aj preto sú jeho postavy niekedy tak rozhýbané.

"Tie obrazy sú môj život, dá sa povedať. Pretože som tvorca, ale aj ten materiál. A tak sa moje predstavy o tom, čo je telo schopné urobiť, dostávajú aj do mojich obrázkov," uviedol slovenský umelec.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovenský mím M. Sládek získal od VŠMU titul Doctor honoris causa (5. 6. 2019)
 Jubilant Milan Sládek zasvätil svoj život prejavu bez slov (23. 2. 2018)
 Milan Sládek oslávi životné jubileum galavečerom a štyrmi vystúpeniami (22. 2. 2018)
 Milan Sládek sa predstaví v Bratislave, oslávi tu aj životné jubileum (25. 1. 2018)
 M. SLÁDEK: Cena Trebbia ma veľmi prekvapila (15. 3. 2016)
 Na Kremnických gagoch učil Milan Sládek divákov pantomímu (31. 8. 2014)
 Milan Sládek s novinkou Andy Andy už o pár dní na Slovensku (15. 10. 2011)
 Milan Sládek uvedie na Slovensku hru Andy Andy (15. 9. 2011)
 Svetoznámy mím Milan Sládek prichádza do Bratislavy (5. 2. 2011)
 V Starom Meste sa predstaví známy mím Milan Sládek (2. 6. 2010)nasledujúci článok >>
Levanduľová farma v Trnave pri Laborci je navštevovaná najmä pre relax
<< predchádzajúci článok
Prečo jesť slaninu?