10. mája 2025

10.5.2025 (SITA.sk) -
Ministerstvo vnútra (MV) SR začína s viacerými aktivitami, ktoré by mali zlepšiť evidenciu
vojnových hrobov a starostlivosť o tieto pietne miesta. Ako rezort vnútra informoval, v pláne je systematický výskum, ktorý by mal priniesť spresnenie údajov o vojakoch pochovaných na území Slovenska.
"
Umožňuje to najmä rozsiahla digitalizácia realizovaná v rôznych krajinách sveta, a tiež využitie moderných technológií pri spracovaní a triedení získaných údajov," uvádza MV SR.
Nová databáza
Historici by sa mali venovať aj hrobom vojakov, ktorí pochádzali z územia súčasnej SR a počas dvoch svetových vojen zahynuli na bojiskách po celom svete. Vzniknúť by mala nová databáza vojnových hrobov a padlých vojakov, priebežne by mala byť aktualizovaná. Záujemcom pomôže ľahko nájsť údaje o ich predkoch, ktorí padli počas svetových vojen.
Ako uviedol štátny tajomník MV SR
Michal Kaliňák (
Hlas-SD), nová centrálna databáza vznikne za pomoci digitalizácie, historických prameňov a moderných technológií. "
Chceme, aby ľudia vedeli nájsť informácie o svojich predkoch, ktorí bojovali a padli za slobodu. Preto budujeme moderný nástroj, ktorý sprístupní pamäť národa v podobe hodnoverných a dôstojných údajov," uviedol Kaliňák.
Spomienka na padlých
Pri príležitosti 80. výročia ukončenia
druhej svetovej vojny v Európe, ktoré si Slovensko pripomenulo 8. mája, štátny tajomník MV SR zdôraznil, že jej udalosti nás neprestávajú učiť o dôležitosti mieru, ľudskej dôstojnosti a zodpovednosti voči minulosti.
"
Deň víťazstva nad fašizmom nie je len spomienkou na minulosť. Je aj mementom, že sloboda a demokracia sú mimoriadne zraniteľné. Vybojovali ich tí, ktorí odmietli mlčať, keď bolo jednoduchšie sklopiť zrak. Spomienka na padlých je pre nás záväzkom – nielen historickým, ale aj morálnym," dodal.
Údaje o vyše 30-tisíc hroboch obetí oboch svetových vojen
Ako rezort vnútra ďalej uviedol, jeho Ústredná evidencia vojnových hrobov má v súčasnosti údaje o vyše 30-tisíc hroboch obetí oboch svetových vojen. "
Úlohu štátnej správy na úseku vojnových hrobov plní Ministerstvo vnútra SR, praktickú starostlivosť vykonávajú obce a mestá. Rezort vnútra poskytuje finančný príspevok vo výške päťnásobku minimálnej hodinovej mzdy na jeden hrob – v roku 2025 ide o sumu 23,45 eura," doplnilo MV SR.
Druhá svetová vojna si vyžiadala životy viac ako 350-tisíc obyvateľov bývalého Československa. Spôsobila tiež výrazné hospodárske škody. "
Oslobodzovanie územia Slovenska si vyžiadalo životy vyše 60-tisíc vojakov Červenej armády, takmer 11-tisíc vojakov Rumunskej armády a viac než 1 700 príslušníkov 1. československého armádneho zboru," dodáva ministerstvo s tým, že na Slovensku možno nájsť desiatky cintorínov pripomínajúcich udalosti z rokov 1939 až 1945.
Najväčšie vojenské cintoríny
"
Najväčšie cintoríny vojakov Červenej armády sú vo Zvolene, Michalovciach, Svidníku, Bratislave (Slavín), Košiciach, Štúrove, Žiline, Trebišove či Humennom. Vojenský cintorín 1. československého armádneho zboru nájdeme napríklad na Dukle a v Liptovskom Mikuláši. Vojaci Rumunskej kráľovskej armády sú pochovaní najmä vo Zvolene, ale aj v Trenčianskej Teplej či Starej Turej. Na Slovensku je zároveň pochovaných viac než 15-tisíc nemeckých vojakov," priblížil rezort vnútra s tým, že po celom slovenskom území sú aj stovky pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ pripomínajúcich udalosti 2. svetovej vojny. Mementom sú aj miesta represálií voči civilnému obyvateľstvu, ktoré pripomínajú hrôzy vojny.
"
Každý vojnový hrob, pamätník alebo tabuľa je svedectvom o konkrétnych ľudských príbehoch. Ide o živú pamäť národa, ktorú máme povinnosť chrániť a odovzdávať ďalším generáciám. Dôstojná starostlivosť o vojnové hroby je prejavom našej úcty a odrazom kultúrnej vyspelosti spoločnosti. Zároveň ide o napĺňanie medzinárodných záväzkov, ktoré Slovensko plne rešpektuje," uzavrel Kaliňák.
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo vnútra chce zlepšiť evidenciu vojnových hrobov, vznikne nová centrálna databáza © SITA Všetky práva vyhradené.