Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. marca 2020

Misiu sondy ExoMars odložili pre obavy z možných technických problémov na rok 2022Európska vesmírna agentúra (ESA) a ruská vesmírna agentúra Roskosmos odložili plánovanú spoločnú misiu na Mars na rok 2022. Misia sondy ExoMars ...Zdieľať
mars_whats_next_44102 03b65321920d46429dcc2b328b66a792 676x450 12.3.2020  - Európska vesmírna agentúra (ESA) a ruská vesmírna agentúra Roskosmos odložili plánovanú spoločnú misiu na Mars na rok 2022. Misia sondy ExoMars mala začať neskôr počas tohto roka, no obavy z možných technických problémov prinútili obe agentúry prediskutovať jej odklad.

Nemôžu si dovoliť chybyRozhodnutie tiež čiastočne ovplyvnili cestovné obmedzenia prijaté v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Dôvodom rozhodnutia je "predovšetkým potreba maximalizovať odolnosť všetkých systémov ExoMars, ako aj okolnosti vyššej moci súvisiace so zhoršením epidemiologickej situácie v Európe," uviedol generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

"Chceme si zabezpečiť stopercentnú istotu úspešnej misie. Nemôžeme si dovoliť žiadne chyby. Viac overovacích činností zaistí bezpečnú cestu a najlepšie vedecké výsledky na Marse," vyjadril sa generálny riaditeľ ESA Jan Wörner.

Hľadanie stôp po živote


Cieľom misie je pristáť s robotickým vozidlom na Marse, kde by malo pomôcť zistiť, či tam niekedy existoval život.

Vedci dúfajú, že rover, ktorý nesie meno po britskej chemičke Rosalind Franklin a je vybavený špičkovou technológiou, bude schopný hľadať pod povrchom marťanského povrchu stopy po živote a tiež poskytnúť ďalšie informácie o prítomnosti vody na planéte.

V rámci programu ExoMars už v roku 2016 vyslali k Červenej planéte sondu s pristávacím modulom. Vyslanie sondy Trace Gas Orbiter (TGO) bolo úspešné, no modul Schiaparelli sa v dôsledku chyby zrútil na povrchu Marsu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Misiu sondy ExoMars odložili pre obavy z možných technických problémov na rok 2022 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Proti koronavírusu bojuje aj Google, Facebook či Microsoft, riešia tiež dezinformácie na internete
<< predchádzajúci článok
Koronavírus nemá rád slnko, teplo a vlhko. Spomalí ho teplé počasie?

Misiu sondy ExoMars odložili pre obavy z možných technických problémov na rok 2022 - diskusné fórum čitateľov