Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. marca 2020

Koronavírus nemá rád slnko, teplo a vlhko. Spomalí ho teplé počasie?Keby sa nový koronavírus správal ako obyčajná chrípka, teplé počasie by malo spomaliť jeho šírenie.Zdieľať
Koronavírus nemá rád slnko, teplo a vlhko. Spomalí ho teplé počasie?

 V tejto otázke sa vedci úplne nezhodujú a prízvukujú, že najlepšou prevenciou je dodržiavanie hygienických a karanténnych opatrení.

Vyššie teploty koronavírus spomaľujú

Jedna vec je ale jasná, koronavírus nemá rád slnečné žiarenie, vysoké teploty a vlhkosť. „Slnečné žiarenie znižuje schopnosť tohto vírusu množiť sa o polovicu,“ tvrdí profesor z Hongkongskej univerzity John Nicholls.

Nemecká Deutsche Welle citovala virológa z Centra pre klinický výskum infekcií Thomasa Pietschmanna, podľa ktorého koronavírus nie je odolný voči vyšším teplotám, ktoré ho rozkladajú. Zároveň dodal, že je ešte priskoro tvrdiť, či príchod teplého počasia do Európy spomalí pandémiu COVID-19.

Riaditeľ Inštitútu molekulárnej biológie na Filipínskej univerzite Edsel Maurice Salvana naopak tvrdí, že priama úmera medzi teplejšími krajinami a pomalším šírením koronavírusu je mýtus. „Teplota síce môže rýchlejšie deaktivovať vírus na povrchoch, no veľmi to neovplyvní získavanie nákazy kvapôčkovou cestou od chorých,“ uviedol.

V horúcich krajinách je zatiaľ koronavírusu menej

Ďalší virológ z Hongkongskej univerzity Michael Chi Wai Chan tiež hovorí, že aktivita vírusu pri vyšších teplotách klesá, no jeho šírenie vzduchom sa veľmi neznižuje.

Faktom ale je, že v horúcich krajinách s vysokou vlhkosťou vzduchu ako India, Indonézia či Filipíny majú zatiaľ minimum nakazených novým koronavírusom.

Poveternostné podmienky na severnej pologuli boli doteraz ideálne pre rýchle šírenie nového koronavírusu. Otepľovanie by tak mohlo priniesť novú nádej na spomalenie epidémie.

Ako uvádza portál iMeteo.sk, na Slovensku sa v týchto dňoch výrazne oteplí. Vo štvrtok a piatok by teploty mohli prekonať hranicu +20 °C. Na Slovensku by tak mali padať denné teplotné rekordy.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Donald Trump na 30 dní zakázal vstup Európanom do USA (12. 3. 2020)
 Na Slovensku platí mimoriadna situácia pre koronavírus. Čo všetko môže vláda spraviť? (12. 3. 2020)
 Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb zaviedol tvrdé opatrenia, počet chorých stúpol na 21 (online) (12. 3. 2020)
 Matovič kritizoval Pellegriniho za nezvládnutý koronavírus, ale sám veľa opatrení nepredstavil (video) (12. 3. 2020)
 Slovensko má šesť nových prípadov nového koronavírusu. Potvrdil to premiér P. Pellegrini. (12. 3. 2020)
 Správe Štátnych hmotných rezerv sa podarilo nakúpiť respirátory a aj iné ochranné pomôcky (12. 3. 2020)
 Koronavírus na Slovensku: Ústredný krízový štáb prijal tvrdé preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Pozrite si čo nás čaká (12. 3. 2020)
 Sociálna poisťovňa akceptuje aj ošetrovné dlhšie ako 10 dní, treba však splniť podmienky (12. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Misiu sondy ExoMars odložili pre obavy z možných technických problémov na rok 2022
<< predchádzajúci článok
Ak sa nemajú ľudia zhromažďovať, tak to má platiť pre všetkých, vyhlásila ministerka Laššáková

Koronavírus nemá rád slnko, teplo a vlhko. Spomalí ho teplé počasie? - diskusné fórum čitateľov