Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. októbra 2006

Mliekari chcú zvýšiť ceny mlieka a mliečnych výrobkovSlovenskí mliekari chcú postupne zvyšovať ceny mlieka a mliečnych výrobkov. Avizované zvyšovanie cien zdôvodňujú okrem iného nárastom nákladov spojeným so zvyšovaním cien energií ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Slovenskí mliekari chcú postupne zvyšovať ceny mlieka a mliečnych výrobkov. Avizované zvyšovanie cien zdôvodňujú okrem iného nárastom nákladov spojeným so zvyšovaním cien energií využívaných pri produkcii mlieka a mliečnych výrobkov, ktorý spôsobuje vysoké straty všetkým slovenským mliekarenským spoločnostiam. "Nepriaznivá ekonomická situácia na trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami nás núti k radikálnejšiemu riešeniu," uviedla pre agentúru SITA generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) Zuzana Nouzovská. "Ďalšie zvyšovanie nákladov spôsobila nevyhnutnosť investícií do tohto odvetvia, ktoré v roku 2005 predstavovali približne 2,42 mld. Sk," doplnila. Podľa nej s vysokými ekonomickými stratami bojuje mliekarensky priemysel aj z dôvodu neustáleho znižovania odbytových cien zo strany obchodných reťazcov.

Na nepriaznivej situácii v mliekarenskom odvetví sa podľa Z. Nouzovskej podieľa tiež znížená spotreba mlieka, ktorá v roku 2004 klesla na historické minimum 153,3 kg na osobu a rok. Všetky spomenuté negatívne faktory ovplyvnili mliekarensky sektor tak výrazne, že v záujme zabezpečovania rozvoja musí pristúpiť k zvýšeniu cien, ktorému sa mliekari dlhodobo bránili, skonštatovala generálna sekretárka SZM. Ako však dodala, v momentálnej situácii je to jediná cesta, ako zabezpečiť tomuto spracovateľskému odboru priestor na obnovu síl a ďalšie pokračovanie rastu v rámci trhu Európskej únie.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vojaci sa v Afganistane hrali s lebkou, Merkelová je zhnusená
<< predchádzajúci článok
Kaliňák dmieta posunutie vstupu do Schengenu na r. 2008