Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2019

Mnuchin: USA a Čína dosiahli základnú dohodu o obchodeNa archívnej snímke americký minister financií Steven Mnuchin.Zdieľať
Na archívnej snímke americký minister financií Steven Mnuchin. Foto: TASR/AP
Washington 14. októbra (TASR) - Americký minister financií Steven Mnuchin v pondelok podporil optimizmus týkajúci sa zmiernenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Obe strany podľa neho dosiahli reálne uskutočniteľnú čiastočnú dohodu, ktorá rieši niektoré kľúčové sporné body vzájomného obchodného konfliktu.


"Minulý týždeň sme výrazne pokročili v rokovaniach," povedal Mnuchin v rozhovore pre CNBC. Dodal, že obe strany dospeli k základnej dohode, ktorú je ešte potrebné zdokumentovať.

Medzi kľúčovými bodmi, o ktorých sa hovorilo počas posledného kola rokovaní, boli podľa Mnuchina aj ochrana duševného vlastníctva, finančné služby, otázky meny a výmenného kurzu a "veľmi dôležité štrukturálne otázky" týkajúce sa poľnohospodárstva.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že vďaka dosiahnutiu predbežnej dohody odloží zavedenie ciel na zvyšné čínske tovary v hodnote 300 miliárd USD (271,67 miliardy eur). Mnuchin však upozornil, že ak Čína neschváli aktuálnu dohodu, clá začnú platiť.

Podľa Mnuchina výsledkom rokovaní je "skvelá dohoda pre našich farmárov", vďaka ktorej Čína nakúpi poľnohospodárske produkty v objeme 40 miliárd až 50 miliárd USD.

(1 EUR = 1,1043 USD)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Diplomati EÚ vyzvali členské krajiny, aby nepredávali zbrane Turecku
<< predchádzajúci článok
V SR podstúpi laparoskopickú operáciu menej onkopacientov ako vo svete

Mnuchin: USA a Čína dosiahli základnú dohodu o obchode - diskusné fórum čitateľov