Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. decembra 2022

Modul Orion obletel Mesiac a úspešne sa vrátil na Zem, NASA môže pokračovať v programe Artemis (video)Modul Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v nedeľu úspešne vrátil z misie k Mesiacu.Zdieľať
nasa_moonshot_97940 b158567c7add4197b34b622cc11245fe 676x483 12.12.2022  - Modul Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v nedeľu úspešne vrátil z misie k Mesiacu.


Orion vstúpil do atmosféry rýchlosťou Mach 32, teda 32-násobkom rýchlosti zvuku, pričom vydržal teplotu 2 760 stupňov Celzia, a následne dopadol do vôd Tichého oceánu, západne od Baja California, neďaleko ostrova Guadalupe. Z vody ho rýchlo vytiahla loď amerického námorníctva.

Nabudúce poletia aj astronauti


Vesmírna agentúra potrebovala úspešný návrat modulu na Zem, aby mohla ďalej podľa plánu pokračovať v príprave ďalšieho obletu Mesiaca, ktorý by mali v roku 2024 v Orione absolvovať štyria astronauti.

Po tejto misii by malo v roku 2025 nasledovať pristátie dvoch ľudí na Mesiaci a neskôr i vybudovanie udržateľnej mesačnej základne. V rámci dlhodobého plánu je vyslanie expedície na Mars koncom tridsiatych rokov.

Prvý raz od programu Apollo


Orion s tromi figurínami, ktoré boli vybavené rôznymi senzormi, preletel nad odvrátenou stranou Mesiaca a bol vzdialený len 130 kilometrov od jeho povrchu. Bolo to po prvý raz od programu Apollo spred 50 rokov, čo zemský modul priletel k Mesiacu.

Modul na jeho testovací let, ktorý je súčasťou lunárneho programu Artemis, vyniesla do vesmíru raketa SLS.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Modul Orion obletel Mesiac a úspešne sa vrátil na Zem, NASA môže pokračovať v programe Artemis (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Led Zeppelin Symphonic zahrá najväčšie hity legendárnych Led Zeppelin
<< predchádzajúci článok
V kinách je film Superžena, zaujme aj poviedkou P. Kolečka