Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. mája 2021

Na Marse prvýkrát pristála čínska sondaPo Spojených štátoch sa tak Čína stala len druhým štátom, ktorému sa na povrch Marsu podarilo dostať svoje robotické vozidlo.Zdieľať
Na Marse prvýkrát pristála čínska sonda

Na Marse v sobotu nadránom po prvý raz pristála čínska bezposádková sonda. Informovali o tom agentúry AP a AFP s odvolaním sa na štátne médiá.


O úspešnom pristátí prvého čínskeho diaľkovo ovládané vozidla (rovera) na červenej planéte informovala štátna televízia CCTV, ako aj čínska tlačová agentúra Sinchua s odvolaním sa na Čínsku národnú vesmírnu agentúru (CNSA).

Po Spojených štátoch sa tak Čína stala len druhým štátom, ktorému sa na povrch Marsu podarilo dostať svoje robotické vozidlo, približuje britská stanica BBC.

Úlohou čínskej sondy bude počas nasledujúcich troch mesiacov skúmať povrch Marsu, ako aj horniny do hĺbky 100 metrov a atmosféru planéty, približuje AFP.

Vo februári sa po takmer sedemmesačnom lete dostala na obežnú dráhu Marsu bezposádková čínska kozmická loď Tchien-wen-1. Jej súčasťami boli 240-kilogramový pristávací modul a spomínaný rover.

Na povrchu červenej planéty už pristálo vo februári americké robotické vozidlo s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Súčasťou technického vybavenia sondy je aj malá helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť).

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M.Miezga o nakrúcaní evitovky: Všetci sme boli na jednej vlnovej dĺžke
<< predchádzajúci článok
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sa pripravuje na premiéru inscenácie Čepiec.

Na Marse prvýkrát pristála čínska sonda - diskusné fórum čitateľov