Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2018

Na návštevu Etiópie pricestoval Eritrejský prezident Isaias AfwerkiIsaias Afwerki (vľavo), archívna snímka.Zdieľať
Isaias Afwerki (vľavo), archívna snímka. Foto: TASR/AP
Addis Abeba 14. júla (TASR) - Dlhoročný prezident Eritrey Isaias Afwerki pricestoval v sobotu po 22 rokoch na návštevu Etiópie, uviedlo eritrejské ministerstvo pre informácie.


Ide o najnovší krok v bezprecedentnom oteplení diplomatických vzťahov medzi týmito dvoma bývalými nepriateľmi z územia Afrického rohu, napísala agentúra AP.

Afwerkiho prišli na letisko v etiópskej metropole Addis Abeba za prísnych bezpečnostných opatrení privítať tisíce ľudí.

K návšteve eritrejského prezidenta v Etiópii dochádza týždeň po tom, čo s etiópskym premiérom Abiyom Ahmedom v Eritrei podpísal dohodu o obnovení vzťahov. Susedné krajiny pri tejto príležitosti oznámili, že "vojnový stav" sa skončil.

Na základe tejto historickej dohody oba africké štáty súhlasili s otvorením veľvyslanectiev, rozvojom prístavov a obnovením letov v rámci konkrétnych krokov na ukončenie dvoch desaťročí vzájomnej nevraživosti. Vojna na sporných hraniciach medzi Etiópiou a Eritreou vypukla v roku 1998.

Oteplenie vzťahov nastalo po tom, čo nový etiópsky premiér Abiy Ahmed vyhlásil, že jeho krajina bude plne akceptovať mierovú dohodu o ukončení pohraničnej vojny, ktorá si vyžiadala desaťtisíce obetí a rozdelila mnohé rodiny.

Telefonické linky medzi oboma štátmi už obnovili a lety spoločnosti Ethiopian Airlines do Eritrey by mali začať premávať v priebehu budúceho týždňa.

Niektorí nadšení Etiópčania obnovenie vzťahov s Eritreou, ktorá je pokladaná za jednu z najuzavretejších krajín, prirovnávajú k pádu Berlínskeho múru v novembri 1989.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort školstva: Robíme kroky k tomu, aby stabilita SAV bola vyššia
<< predchádzajúci článok
Český výrobca kožených tašiek po úspechu doma mieri do sveta

Na návštevu Etiópie pricestoval Eritrejský prezident Isaias Afwerki - diskusné fórum čitateľov