18. mája 2014

Na záver Okolo Kalifornie Sagan tretí, vyhral bodovaciu súťaž

Slovenský cyklista Peter Sagan (v zelenom) počas štartu ôsmej etapy a poslednej etapy na pretekoch Okolo Kalifornie 18. mája 2014. Foto: TASR/AP

Thousand Oaks 18. mája (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v poslednej ôsmej etape na pretekoch Okolo Kalifornie tretiu priečku a stal sa celkovým víťazom bodovacej súťaže.

V nedeľňajšej etape, ktorá sa odohrala v okolí mesta Thousand Oaks a merala 135,2 km, zvíťazil Mark Cavendish časom 2:53:50 h. Britský rýchlik zo stajne Omega Pharma - Quick-Step v záverečnom špurte odsunul na druhú priečku Nemca Johna Degenkolba a na tretiu Sagana.

Celkovým víťazom podujatia sa stal ďalší britský pretekár Bradley Wiggins časom 28:22:05 h. Druhý skončil Austrálčan Rohan Dennis (+30 s) a tretia priečka sa ušla domácemu jazdcovi Lawsonovi Craddockovi (+1:48 min).

Saganovi sa v Kalifornii vydarila najmä predposledná siedma etapa, v ktorej triumfoval a pripísal si tak na konto už rekordné jedenáste etapové víťazstvo na podujatí. Okrem toho zaknihoval aj druhé (5. etapa) a tretie miesto (8. etapa). V bodovacej súťaži zvíťazil so ziskom 47 bodov pred Cavendishom (34 b) a Degenkolbom (30 b). V celkovom hodnotení obsadil 55. priečku (+43:49 min).

Druhý slovenský zástupca v pelotóne Martin Velits zakončil účinkovanie na pretekoch 85. miestom (+14:07 min) a celkovo obsadil 83. pozíciu (+1:08:33 h)

Výsledky 8. etapy (Thousand Oaks, 135,2 km):
1. Mark Cavendish (V.Brit./Omega Pharma - Quick-Step) 2:53:50 h, 2. John Degenkolb (Nem./Giant-Shimano), 3. Peter SAGAN (SR/Cannondale), 4. Matthew Goss (Aus./Orica Greenedge), 5. Danny Van Poppel (Hol./Trek Factory Racing), 6. Thor Hushovd (Nór./BMC), 7. Lars Boom (Hol./Belkin), 8. Zakkari Dempster (Aus./NetApp-Endura), 9. Alex Howes (USA/Garmin Sharp), 10. Kiel Reijnen (USA/UnitedHealthcare) všetci rovnaký čas, ... 85. Marin VELITS (SR/ Omega Pharma - Quick-Step) +14:07

konečné poradie:
1. Bradley Wiggins (V.Brit./Sky) 28:22:05 h, 2. Rohan Dennis (Aus./Garmin Sharp) +30 s, 3. Lawson Craddock (USA/Giant-Shimano) +1:48, 4. Tiago Machado (Port./NetApp-Endura) +2:02, 5. Adam Yates (V.Brit./Orica GreenEdge) +2:14, 6. Peter Stetina (USA/BMC) +2:30, 7. Johan Esteban Chaves Rubio (Kol./Orica GreenEdge) +2:39, 8. Laurens Ten Dam (Hol./Belkin) +3:01, 9. Javier Alexis Acevedo Colle (Kol./Garmin Sharp) +3:05, 10. David De La Cruz Melgarejo (Šp./NetApp-Endura) +3:06, ... 55. SAGAN +43:49, 83. M. VELITS +1:08:33