28. marca 2014

Fantastický Sagan triumfoval na klasike v Belgicku

Peter Sagan vyhral preteky jarného kalendára WorldTour - 211 km dlhú klasiku E3 Harelbeke. Slovenský cyklista uspel v špurte štvorčlennej skupinky, ktorá mala pred ostatnými cyklistami vyše ...

peter sagan WAREGEM 28. marca  - Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v piatkových pretekoch E3 Harelbeke. Jazdec stajne Cannondale si tak na 212 km dlhej prvej jarnej klasike v Belgicku vylepšil vlaňajšie druhé miesto. Sagan sa presadil v špurte štvorčlennej vedúcej skupinky. Pre dvadsaťštyriročného pretekára to bolo už štvrté tohtosezónne víťazstvo.

Pelotón musel počas vyše 200-kilometrovej trasy zvládnuť až 17 stúpaní a zradné dlažobné kocky, takzvané mačacie hlavy. To všetko na úzkych, miestami len prašných cestách, takže preteky od úvodu sprevádzali aj pády. Kanaďana Sveina Tufta museli po jednom z nich odviesť do nemocnice.

Asi 25 km po štarte sa od hlavného pola odtrhla pätica Maxime Daniel, Jerome Cousin, Florian Senechal, Jay Thomson a Laurens De Vreese, ktorá si postupom času vytvorila asi päťminútový náskok. Pelotón ich však postupne dobiehal. Jeden z favoritov na celkový triumf Sagan mal asi 70 km pred cieľom technické problémy a musel meniť bicykel, no zakrátko bol späť na čele prenasledovateľov.

Náskok pätice rýchlo klesal a asi 30 kilometrov ich už ostatní dobehli. Potom sa na čele vytvorili dve skupinky. V prvej štvorčlennej sa ocitol Sagan spolu s Nikim Terpstrom, Geraintom Thomasom a Stijnom Vandenberghom, ktorí si vytvorili vyše 40-sekundový náskok pred prenasledovateľmi na čele s obhajcom prvenstva Fabianom Cancellarom. Päť kilometrov pred cieľom bolo jasné, že o víťazovi sa definitívne rozhodne medzi vedúcou štvoricou. Najprv sa o únik pokúsil Terpstra, po ňom aj Vandenbergh, ale ďalší dvaja ich do ničoho nepustili. V záverečnom špurte už dominoval Sagan, ktorý predviedol svoju rýchlosť a trojici konkurentov nedal žiadnu šancu..