04. júna 2010

Nadal v piatom finále o 5. titul na Roland Garros

Antukový kráľ Rafael Nadal verzus Zabijak veľkých hráčov Robin Söderling. Také je zloženie finálového súboja mužskej dvojhry na 109. ročníku majstrovstiev ...

bez nazvu Rafael Nadal

PARÍŽ 4. júna (WEBNOVINY) - Antukový kráľ Rafael Nadal verzus Zabijak veľkých hráčov Robin Söderling. Také je zloženie finálového súboja mužskej dvojhry na 109. ročníku majstrovstiev Francúzska v tenise na antukových dvorcoch v areáli Rolanda Garrosa v Paríži. Favorizovaný Španiel Nadal bude v nedeľu vo svojom piatom parížskom finále bojovať o piaty titul, jeho lanský osemfinálový premožiteľ Švéd Söderling sa po roku predstaví vo finále po druhý raz a zabojuje o svoju grandslamovú víťaznú premiéru. Bilancia oboch finalistov vyznieva tesne pre Nadala (3:2), ale posledné dva súboje z vlaňajška ovládol Söderling. Rozhodujúci súboj o Pohár mušketierov je na programe 6. júna približne od 15.10 h. Víťaz si odnesie 1,12 mil. eur.

Söderling nasadený ako piaty si v prvom piatkovom semifinále poradil s pätnástkou žrebu, Čechom Tomášom Berdychom v päťsetovej dráme za 207 minút 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3. Víťaz urobil 63 nevynútených chýb, ale tiež zahral aj 62 víťazných úderov a pri podaní súpera premenil prvý mečbal. Osemnástimi esami navyše potvrdil pozíciu najlepšie podávajúceho hráča na turnaji. Jeho najrýchlejšie podanie malo rýchlosť 224 km/h. "Je to neuveriteľné, že som po roku opäť vo finále Roland Garros. Dnešný zápas bol veľmi náročný, lebo Tomáš hral výborne. Loptičky posielal tesne nad sieťou, využíval každú šancu, aby ma zatlačil a ja som musel často vo svojich úderoch riskovať k čiaram. Už v treťom sete som mal niekoľko možností na rozhodujúci brejk, ale on vtedy zakaždým vytiahol skvelý servis. Dá sa povedať, že nakoniec som bol o čosi šťastnejší. Tak ako som vyhral, mohol som aj prehrať," povedal v úvodnej reakcii víťazný Švéd pre Eurosport.

Od štvrtka 24-ročný Španiel Nadal v druhom semifinále potvrdil proti Rakúšanovi Jürgenovi Melzerovi úlohu vysokého favorita a v súboji nasadenej dvojky a dvadsaťdvojky turnaja zvíťazil za 129 minút 6:2, 6:3, 7:6 (6). Nadal viedol v treťom sete už 5:3 a 30:0, ale Melzer ešte odmietol rezignovať. Pri svojom podaní znížil na 4:5, potom zobral obávanému súperovi servis dokonca na nulu a nečakané vzopätie potvrdil víťazným gemom na 6:5. Rozhodnúť musel napokon tajbrejk, v ktorom španielsky favorit využil za stavu 7:6 tretí mečbal. "Som veľmi rád, že som to zvládol, aj keď v treťom sete mi za stavu 5:4 vôbec nevyšiel gem na podaní. Podmienky boli náročné, lebo na rozdiel od prechádzajúcich dní bolo veľmi teplo. Ďalšie finále v Paríži ma veľmi teší. Viem, že nastúpim proti svojmu jedinému miestnemu premožiteľovi. A čo proti nemu? Budem sa snažiť o svoj najlepší tenis, len tak môžem uspieť," uviedol v prvej reakcii Rafael Nadal.

Söderling bude v nedeľu útočiť na šiesty turnajový titul kariéry, ale prvý z najvyššej - grandslamovej úrovne. Už teraz má 25-ročný rodák z Tibro istotu, že sa v rebríčku ATP posunie najvyššie v kariére - na 6. miesto. Ak však uspeje aj vo finále, bude štvrtý. O rok mladší Berdych sa nestal prvým Čechom vo finále Roland Garros po 18 rokoch, keď sa v edícii 1992 prebojoval do rozhodujúceho súboja o titul Petr Korda. Ten bol zároveň aj posledným českým tenistom pred Berdychom vo finále na podujatiach "veľkej štvorky" - v roku 1998 celkovo triumfoval na Australian Open v Melbourne. Zverenec Tomáša Krupu Berdych napriek nezdaru v semifinále dosiahol v Paríži svoj najväčší grandslamový úspech. Doteraz ním bolo štvrťfinále Wimbledonu 2007.

Söderling si vylepšil vzájomnú bilanciu s Berdychom na 7:4, pričom prvý vzájomný duel odohrali pred šesť a pol rokom na bratislavskom challengeri Tatra banka Open a bol to doteraz ich jediný zápas s odohraným tajbrejkom. Švéd mal pred piatkovým súbojom spomedzi všetkých semifinalistov paradoxne najhoršiu tohtoročnú bilanciu na antuke, keď s výnimkou finálovej účasti v Barcelone sa na ďalších troch prípravných turnajoch v Ríme, Madride a Nice nedostal cez druhý zápas. V piatok uspel len piatykrát v kariére v päťsetovom súboji (bilancia 5:8), kým český hráč je v tomto smere o poznanie úspešnejší (12:6). Berdych zaznamenal päťdesiatu prehru na antuke, kým Švéd 67. víťazstvo.

Robin Söderling druhým postupom do parížskeho finále prekonal svojho kouča Magnusa Normana, ktorý sa dostal do rozhodujúceho súboja o antukový titul len raz - pred 10 rokmi. "Som sklamaný, ale vy by ste neboli, keby ste prehrali v piatich setoch v takom dôležitom stretnutí? Na kurt som šiel s tým, že si to budem užívať, ale bol som aj dosť nervózny," skonštatoval Berdych na pozápasovej tlačovej konferencii s novinármi a ďalej pokračoval: "Neviem určiť, kde sa ten zápas definitívne otočil na súperovu stranu, ale viem, že som nemal prehrať prvý set. Ten prvý brejk na môj úkor, to sa nemalo stať. Urobil som v tom geme dve-tri hlúpe chyby a súper to využil. Keby som získal prvý set ja, zápas sa mohol vyvíjať úplne inak." Na otázku, či ho súper prevýšil v tvrdosti úderov, Berdych nevedel odpovedať. "Musíte sa spýtať tých, čo sa na to pozerali z hľadiska. Faktom je, že súper hral dobre - agresívne v medzihre aj na podaní. Vydržal v tom až do konca, a preto zvíťazil."

Nadal postúpil do deviateho grandslamového finále kariéry, šesť z nich zatiaľ premenil na celkový triumf, z toho štyri v Paríži. V aktuálnej edícii Roland Garros ešte nestratil ani set. Rodák z Manacoru na ostrove Mallorca aj proti Melzerovi potvrdil, že je nekorunovaným kráľom antuky. Dosiahol už 202. víťazný zápas na sypkom povrchu v kariére a dvadsiaty prvý v tejto sezóne, v ktorej má na konte antukových prehier stále nulu. Na Roland Garros si za šesť rokov pripísal 37 víťazstiev popri jedinej prehre. Zároveň je už veľmi blízko k tomu, aby sa stal po legendárnom Švédovi Björnovi Borgovi druhým mužom otvorenej tenisovej histórie, ktorý zvíťazí na Roland Garros päťkrát. Severanovi, hrajúcemu ešte s drevenou raketou, sa to v minulosti podarilo dokonca šesťkrát. Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal sa nedávno ako prvý presadil v jednom roku na všetkých antukových súčastiach série Masters 1000 (Monte Carlo, Rím, Madrid) a s 18 úspechmi tohto typu osamel na historickej najvyššej priečke pred Američanom Andrem Agassim (17). Od roku 2005 je jeho neuveriteľná štatistika na antuke už 174:6.

Viedenský rodák Melzer (27. v rebríčku ATP) napriek hladkej semifinálovej prehre dosiahol najväčší úspech kariéry a po Roland Garros bude prvýkrát figurovať v najlepšej dvadsiatke svetového počítačového poradia. Nezopakoval síce vystúpenie svojho krajana Thomasa Mustera, ktorý v roku 1995 triumfoval vo francúzskej metropole na celom turnaji, ale aj tak sa stal prvým Rakúšanom v semifinále práve od tohto Musterovho úspechu.

Dvojhra mužov - semifinále - piatok - súhrn:
Robin Söderling (5-Švéd.) - Tomáš Berdych (15-ČR) 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3 za 207 minút
Pri prvých dvoch svojich podaniach Berdych nepovolil súperovi ani jeden fiftín, ale pri treťom akoby nebol dobre skoncentrovaný a po sérii zbytočných chýb zakončených dvojchybou Söderlingovi ponúkol ako na tácke prvý brejk stretnutia. Švéd zostal pokojný, zvýšil na 5:2 a prvý set napokon získal v pomere 6:3. Pri druhom setbale a tlaku po podaní zahral súperovi forhend do protipohybu. Berdych odovzdal niekomu zo súperov vôbec prvý set na celom turnaji. V tom druhom však švédsky tenista stratil nečakane istotu, keď vo štvrtom geme urobil dvojchybu a vzápätí pri prvom brejkbale Berdycha "vyhodil" úder za základnú čiaru. Povzbudený Čech čistou hrou zvýšil na 4:1 a priebežne získal kontrolu nad vývojom. Söderlingovi prestala vychádzať riskantná hra na jeden - dva údery a v druhom sete "spáchal" celkovo 16 nevynútených chýb, oproti piatim zo strany súpera. Berdych pri svojom podaní využil druhý setbal siedmym esom na 6:3 a po 72 minútach sa začínalo akoby odznova, ale psychickú výhodu mal český tenista. Súpera brejkol na 2:1, severan mu nečakane pomohol dvojchybou, Berdych potvrdil na 3:1, ale potom sa zasekol a pustil Švéda do vedenia 4:3 a 40:15 pri svojom podaní. V dôležitom momente však vytiahol eso a po zlepšenom výkone vyrovnal na 4:4. Söderling nebol istý v úderoch, ale ani aktívny, a po pasívnej hre aj tretíkrát v zápase stratil podanie na 5:6. Berdych potom odpodával gem skvostným spôsobom, keď štyrmi esami potvrdil dôležitý zisk tretieho setu na 7:5.

Vo štvrtom dejstve bol ešte v úvode lepší český hráč, ale postupom času sa Švéd opäť dostal do zápasového rytmu a keď súpera brejkol na 4:2, začal mať viac z hry on. Za stavu 5:3 podával Söderling na víťazstvo. Podarilo sa mu to aj cez odvrátený brejkbal a po necelých troch hodinách sa išlo do piateho setu. V ňom začal Švéd ako z partesu a čistou hrou získal súperov servis. Potom však v eufórii dekoncentráciou ponúkol Berdychovi šancu pri svojom podaní a ten ju využil - 1:1. Neskôr za stavu 3:3 v siedmom, tzv. Tildenovom geme severan vycítil šancu, lebo Berdychov servis nebol dostatočne dôrazný a jeho nohy zasa pomalé. Po brejku na 4:3 sa Söderling opäť zahrával s nervami, keď prehrával 0:30, ale hrozbu odvrátil a za stavu 5:3 už len využil skleslosť a frustráciu rodáka z Valašského Meziříčí. Pri jeho podaní premenil prvý mečbal.

Rafael Nadal (2-Šp.) - Jürgen Melzer (22-Rak.) 6:2, 6:3, 7:6 (6) za 129 minút
Nadal mal v prvom sete úspešnosť prvého podania až 87%, urobil v ňom len štyri nevynútené chyby, a tak nečudo, že od stavu 2:2 nepovolil súperovi ani gem. O päť rokov staršieho Rakúšana drvil trpezlivou hrou od základnej čiary, no stačilo, že úderu Melzera chýbala potrebná dĺžka, a hneď nekompromisne zakončoval. Za stavu 5:2 Španiel premenil prvý setbal po sústredenej ofenzíve víťazným forhendom. V druhom sete síce Melzer dokázal zareagovať na stratu svojho podania rebrejkom na 2:3, ale opäť viditeľne ťahal za kratší koniec. Za stavu 2:5 si najstarší spomedzi semifinalistov ešte podržal servis, ale vzápätí už neuhral pri súperovom podaní ani fiftín a po 71 minútach prehrával už 0:2 na sety.

Tretí set sa spočiatku opäť vyvíjal jasne v prospech favorita. Nadal viedol 2:0, 3:1 a tiež 5:3 a 30:0, ale Melzer ešte odmietol rezignovať. Pri svojom podaní znížil na 4:5 a potom zobral obávanému súperovi servis dokonca na nulu. Návrat do zápasu potvrdil viedenský rodák víťazným gemom na 6:5 a o osude setu musel napokon rozhodnúť tajbrejk. V ňom Melzer viedol 2:0, prehrával 2:3 a za stavu 4:6 čelil dvom mečbalom. Rakúšan ich však s prehľadom veľkého hráča odvrátil a napokon nestačil až na tretí za stavu 6:7, keď loptička z jeho rakety skončila v sieti.

Bilancia zo vzájomných súbojov finalistov:
Nadal - Söderling 3:2

2006 Paríž - Roland Garros (Fr.) - antuka 1. kolo Nadal 6:2, 7:5, 6:1
2007 Londýn - Wimbledon (V. Brit.) - tráva 3. kolo Nadal 6:4, 6:4, 6:7 (7), 4:6, 7:5
2009 Rím (Tal.) - antuka osemfinále Nadal 6:1, 6:0
2009 Paríž (Fr.) - antuka osemfinále Söderling 6:2, 6:7 (2), 6:4, 7:6 (2)
2009 Londýn (V. Brit.) - ATP World Tour Finals - tvrdý povrch v hale základná skupina Söderling 6:4, 6:4