Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. októbra 2006

Najznečistenejším mestom sveta je DzeržinskNásledkom znečisteného životného prostredia ochorie miliarda ľudí na svete. Podľa aktuálnej štúdie Blacksmithovho inštitútu v New Yorku najznečistenejším mestom na svete je ruské mesto ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Následkom znečisteného životného prostredia ochorie miliarda ľudí na svete. Podľa aktuálnej štúdie Blacksmithovho inštitútu v New Yorku najznečistenejším mestom na svete je ruské mesto Dzeržinsk. Černobyľ (na snímke), kde v roku 1986 došlo k najväčšej jadrovej katastrofe v histórii, obsadil štvrtú priečku.

V mestách na zozname sú pôda, vzduch a voda natoľko znečistené, že ich obyvatelia sú vystavení vysokému riziku ochorenia na rakovinu, rôznym pľúcnym infekciám alebo privedú na svet duševne či telesne postihnuté deti, povedal riaditeľ inštitútu Richard Fuller.

V Dzeržinsku sa muži dožívajú priemerne 42 rokov, ženy 47. Mesto bolo v čase studenej vojny centrom výroby sovietskych chemických zbraní obsahujúcich sarín a yperit. Použité chemikálie boli zle uskladnené a dostali sa aj do pitnej vody. "Ruské mesto Noriľsk je tiež v katastrofálnom stave," povedal Fuller o sibírskom priemyselnom meste, ktoré vzniklo v roku 1935 ako pracovný tábor na ťažbu bohatého nerastného bohatstva.

Inštitút preskúmal aj ďalších 300 svetových miest. Pomáhali mu pri tom experti z oblasti životného prostredia. Pretože rozvojové krajiny nemajú k dispozícii údaje o zdravotnom stave obyvateľstva, neboli do štúdie zahrnuté.

Na zozname dominujú mestá zamorené priemyslom a baníctvom. Väčšinou sú to mestá, ktoré patrili k bývalému Sovietskemu zväzu.

Poradie 10 najznečistenejších miest sveta:

1. Dzeržinsk (Rusko)

2. Noriľsk (Rusko)

3. Rudnaja Pristan (Rusko)

4. Černobyľ (Ukrajina)

5. Mailuu-Suu (Kirgizsko)

6. Linfen (Čína)

7. Ranipet (India)

8. Haina (Dominikánska republika)

9. La Oroya (Peru)

10. Kabwe (Zambia)

SITA/ AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Taliansku chcú povoliť lieky vyrábané z marihuany
<< predchádzajúci článok
Diaľnica medzi Bratislavou a Trnavou bude mať tretí pruh

Najznečistenejším mestom sveta je Dzeržinsk - diskusné fórum čitateľov