Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. septembra 2006

Nastal čas na obnovenie blízkovýchodného mierového procesuEurópska únia vidí v sformovaní novej palestínskej vlády národnej jednoty príležitosť na obnovenie blízkovýchodného mierového procesu. Uvádza sa to v piatkovom vyhlásení fínskeho ...Zdieľať

BRUSEL 15. septembra (WEBNOVINY) - Európska únia vidí v sformovaní novej palestínskej vlády národnej jednoty príležitosť na obnovenie blízkovýchodného mierového procesu. Uvádza sa to v piatkovom vyhlásení fínskeho predsedníctva únie. "Sformovaním novej palestínskej vlády vznikla nová situácia a my by sme ju mali využiť na návrat k mierovému procesu," uviedol pred dnešným stretnutím európskych ministrov zahraničných vecí šéf diplomacie Fínska Erkki Tuomioja.

Palestínske vládne hnutie Hamas a umiernená strana Fatah prezidenta Mahmúda Abbása nedávno informovali o dosiahnutí dohody a skorom sformovaní koaličnej vlády. Podmienky koaličnej zmluvy sú stále predmetom rokovaní, ale reakcie Bruselu naznačujú, že Európska únia je ochotná obnoviť politickú a finančnú pomoc Palestínskej samospráve. "Odjakživa zastávame princíp dialógu a nastal čas, aby sme prehodnotili náš postoj," uviedla rakúska ministerka zahraničia Ursula Plassniková pred dnešnou bruselskou schôdzkou. "Sformovanie palestínskej vlády národnej jednoty, ktorá berie do úvahy požiadavky medzinárodnej spoločnosti, by znamenalo zásadnú zmenu," skonštatoval francúzsky minister zahraničných vecí Philippe Douste-Blazy, ktorý včera na Západnom brehu rokoval s Abbásom.

Západné štáty zmrazili pomoc palestínskej vláde po marcovom nástupe Hamasu k moci, pričom požadovali odmietnutie násilia, uznanie Izraela a dodržiavanie mierových dohôd podpísaných v minulosti. Predseda Palestínskej samosprávy Abbás v stredu vyjadril presvedčenie, že už čoskoro poverí lídra Hamasu a súčasného premiéra Ismáíla Haníju zostavením novej vlády národnej jednoty.

SITA,AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Parlament vyzval pápeža na odvolanie výrokov o islame
<< predchádzajúci článok
Kaliňák odvolal zástupcu šéfa inšpekcie Augustína

Nastal čas na obnovenie blízkovýchodného mierového procesu - diskusné fórum čitateľov