Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. apríla 2021

Navaľného zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje, vo väzení stráca cit v nohách aj dlaniachZdravotný stav uväzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného sa zhoršuje. Oznámil to jeho právnik s tým, že Navaľný začína ...Zdieľať
russia_navalny_17373 c85347a7a80c491d95a1384eedf4b234 676x452 8.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zdravotný stav uväzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného sa zhoršuje. Oznámil to jeho právnik s tým, že Navaľný začína strácať cit v nohách a rukách, informuje spravodajský portál BBC.


Navaľný, ktorého súd poslal na dva a pol roka do trestaneckej kolónie, má podľa právnika Vadima Kobzeva dve vysunuté platničky. „Alexej chodí sám. Pri chôdzi cíti bolesť. Je veľmi znepokojujúce, že jeho ochorenie sa jasne zhoršuje v zmysle, že stráca cit v nohách, dlaniach a zápästiach," napísal na sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter Kobzev, ktorý Navaľného navštívil v stredu.

Dozorcovia nereagujú na sťažnosti právnikov


Štyridsaťštyriročného Navaľného už v tomto týždni presunuli na zdravotné oddelenie väzenia s príznakmi respiračného ochorenia. Sťažoval si pritom na pretrvávajúci kašeľ a zvýšenú teplotu. Navaľný tiež ešte minulý týždeň začal držať protestnú hladovku požadujúc riadnu liečbu pre akútnu bolesť chrbta a nôh. Podľa právnika každý deň schudne približne jeden kilogram.

Navaľného právnici ho navštevujú vo väzbe a pomáhajú mu zverejňovať príspevky na sociálnych médiách. Podľa nich v kolónii nie sú lekári a zdravotné oddelenie tam vedie jediný záchranár. Právnička Oľga Michailová pre nezávislú televíziu Dožď povedala, že Navaľný je v zlom stave. Úrady podľa nej nepomáhajú jeho situácii a väzenská služba nereaguje na sťažnosti právnikov.

Politicky motivované odsúdenie


V pondelok Navaľný prostredníctvom Instagramu informoval, že v trestnej kolónii, kde ho väznia, už troch ľudí z jeho jednotky previezli do nemocnice s tuberkulózou. Ruská väzenská správa to však odmieta.

V trestnej kolónii skončil Navaľný po tom, ako ho vo februári odsúdili na 2,5 roka väzenia za to, že počas zotavovania sa z otravy v Nemecku podľa súdu porušil pravidlá podmienečného odsúdenia z roku 2014. Vtedy mu dali za vinu spreneveru, ktorá však bola podľa Navaľného vyfabrikovaná. Odsúdenie je široko vnímané ako politicky motivované.


Zdroj: Webnoviny.sk - Navaľného zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje, vo väzení stráca cit v nohách aj dlaniach © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matovič chce naďalej vládnuť Slovensku ako sultán, Hlas kritizuje expremiérovu cestu do Moskvy
<< predchádzajúci článok
Sulík si ctí priamu demokraciu a prisľúbil, že SaS zahlasuje za vôľu ľudí prejavenú v referende

Navaľného zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje, vo väzení stráca cit v nohách aj dlaniach - diskusné fórum čitateľov