Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. septembra 2022

Návrh SaS na zníženie DPH na gastro a zvýšenie dane z liehu neprešielParlament v utorok odmietol návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v oblasti daní, z dielne poslancov SaS.Zdieľať
Návrh SaS na zníženie DPH na gastro a zvýšenie dane z liehu neprešiel

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na služby spojené s podávaním jedál a nápojov sa nezníži na 10 %, ako navrhovala SaS. Zároveň sa nebude valorizovať spotrebná daň z liehu. Parlament v utorok odmietol návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v oblasti daní, z dielne poslancov SaS.


Predložený návrh zákona mal od 1. januára 2023 trvalo znížiť sadzbu DPH na úroveň 10 % na služby spojené s podávaním jedál a nápojov. Poslanci argumentovali tým, že gastronomické odvetvie bolo jedným z najviac zasiahnutých pandémiou ochorenia COVID-19. "Zníženie sadzby DPH predstavuje efektívny a adresný krok na pomoc týmto ťažko skúšaným podnikateľom," tvrdia predkladatelia.

Navrhovaná valorizácia spotrebnej dane z liehu o 30 % na sadzbu 1404 eur/hl vychádzala z potreby navýšenia príjmov rozpočtu verejnej správy. Predkladatelia to odôvodnili tým, že posledné zvýšenie sadzby bolo ešte v roku 2009 a odvtedy stabilná sadzba nereflektuje postupnú infláciu. Návrh zákona teda mal mať negatívny aj pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Japonsku sa uskutočnil štátny pohreb expremiéra Abeho, tisícky ľudí protestovali (foto)
<< predchádzajúci článok
Projekt Prístavná 1 ponúka stabilné energie a nulovú uhlíkovú stopu pri kúrení a chladení