Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

Nemecký minister chce zakázať terapie na zmenu sexuálnej orientácieNemecký minister zdravotníctva Jens Spahn chce zakázať takzvané "konverzné terapie", ktoré majú viesť k tomu, že homosexuálne orientovaní ľudia zmenia svoju ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok
Berlín 11. júna (TASR) - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn chce zakázať takzvané "konverzné terapie", ktoré majú viesť k tomu, že homosexuálne orientovaní ľudia zmenia svoju sexuálnu orientáciu na heterosexuálnu. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.


"Homosexualita nie je choroba a preto ani nie je potrebné ju liečiť," vyhlásil Spahn, ktorého citoval denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Spahn plánuje v blízkej budúcnosti o tejto téme rokovať s ministerstvom spravodlivosti; cieľom je ešte tento rok pripraviť návrh zákona, ktorý má tieto terapie zakázať.

Od apríla tohto roku zasadá aj odborná komisia zložená zo 46 zástupcov z oblastí politiky a vedy, ktorú odborne zastrešuje Spolková nadácia Magnusa Hirschfelda (BMH). Z jej dvoch vedeckých posudkov vyplýva, že zákaz terapií je nevyhnutný z medicínskeho hľadiska a jeho zavedenie by malo byť i po právnej stránke uskutočniteľné. Záverečná správa komisie by mala byť zverejnená koncom augusta.

V Nemecku sa podľa informácií Jörga Litwinschuha-Barthela z BMH, ktorá sa zaoberá prípadmi diskriminácie gejov a lesieb, snažia pochybnými metódami — či už v domácom prostredí, pomocou koučov, modlitieb, terapeutov alebo exorcizmom — ročne "prevychovať" tisícky homosexuálnych ľudí.

Podľa sexuológa Peera Brikena existujú jednoznačné dôkazy o negatívnych dôsledkoch týchto údajných "terapií". Ľudia, ktorí ich absolvovali, podľa neho následne trpeli depresiami a niektorí mali dokonca samovražedné sklony.

Za zákaz "terapií" na zmenu sexuálnej orientácie sa vyslovili i jednotlivé spolkové krajiny. Spolková rada, horná komora parlamentu, prostredníctvom uznesenia vyzvala v polovici mája nemeckú vládu, aby preskúmala právne predpoklady potrebné na schválenie navrhovaných krokov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najhodnotnejšou značkou na svete je Amazon
<< predchádzajúci článok
Pred Merkelovej úradom protestovali aktivisti za ochranu klímy

Nemecký minister chce zakázať terapie na zmenu sexuálnej orientácie - diskusné fórum čitateľov