Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2009

Normálne vzťahy by boli prospešné pre Maďarsko aj Slovensko, uviedol BajnaiZ normalizácie svojich vzťahov by žali úrodu Maďarsko aj Slovensko, uviedol dnes maďarský premiér Gordon Bajnai v rozhovore pre tlačovú agentúru MTI. Bajnai povedal, že vzájomná spolupráca by ...Zdieľať
BUDAPEŠŤ 3. septembra (WEBNOVINY) - Z normalizácie svojich vzťahov by žali úrodu Maďarsko aj Slovensko, uviedol dnes maďarský premiér Gordon Bajnai v rozhovore pre tlačovú agentúru MTI. Bajnai povedal, že vzájomná spolupráca by vzala politiku z rúk extrémistov v oboch krajinách. Maďarsko-slovenské vzťahy dosiahli úplné dno, uviedol premiér a vzápätí dodal: "Odtiaľto sa môžeme posunúť iba dopredu."


Bajnai, ktorý sa má so svojím slovenským kolegom Robertom Ficom stretnúť 10. septembra, uviedol, že je veľmi potrebné rokovať o tom, ako uvoľniť napätie vytvorené "úplne zbytočne" Slovenskom, ktoré prijalo zákon o štátnom jazyku. "Viem, že zvonka, z perspektívy Európy, toto všetko vyzerá ako hašterenie sa dvoch detí na pieskovisku, ktoré úplne ničí povesť oboch krajín. Súčasná vláda však nemôže nenamietať, ak etnická maďarská menšina musí znášať takú závažnú nespravodlivosť," vyhlásil maďarský premiér. "Na našom mieste by to urobila každá krajina," dodal.

Bajnai na otázku, čo Slovensko zákonom získalo, povedal: "Prečo je v Európe 21. storočia potrebné, aby ľudia, ktorí sú nepopierateľne slovenskými občanmi, boli prenasledovaní a pokutovaní iba preto, že hovoria s doktorom či počúvajú omšu v maďarčine? Prečo by toto malo posilniť Slovensko?" Maďarsko by sa nemalo vyhýbať pozitívnym iniciatívam, povedal Bajnai a dodal, že svojmu slovenskému kolegovi predloží konkrétne návrhy na zlepšenie situácie. Premiér tiež doplnil, že až dovtedy neprezradí žiadne detaily týchto návrhov.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu jazykového zákona 17. júla. Novela od 1. septembra sprísňuje dohľad nad spisovnou slovenčinou a umožní pokutovať jej porušovanie. Pokuty môžu dosiahnuť až 5 000 €. Pokutovať by sa malo už po prvom písomnom upozornení ministerstva kultúry.

Spor týkajúci sa návštevy Sólyoma musíme riešiť spoločne

SITA/MTI

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lajčák vyzval politikov, aby neohrozili stretnutie Fico-Bajnai (2. 9. 2009)
 Zhromaždenie bolo podľa Berényiho úspešné (1. 9. 2009)
 Pred Slovenským inštitútom v Budapešti našli podozrivý balíček (31. 8. 2009)
 Na auto veľvyslanca Weissa zaútočili dvaja muži (28. 8. 2009)
 Rezort kultúry považuje billboardy o jazykovom zákone za provokáciu (28. 8. 2009)
 Slovensko by sa vraj malo ospravedlniť za urážku Sólyoma (27. 8. 2009)
 Na veľvyslanectvo SR v Budapešti hodili zápalnú fľašu (26. 8. 2009)
 Útok v Budapešti bol teroristickým aktom, vyhlásil Slota (26. 8. 2009)
 Nevidiaci si zahrajú šach na špeciálnej dlažbe (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Spor týkajúci sa návštevy Sólyoma musíme riešiť spoločne
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť DATALAN bola úspešne preverená

Normálne vzťahy by boli prospešné pre Maďarsko aj Slovensko, uviedol Bajnai - diskusné fórum čitateľov