Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. septembra 2009

Lajčák vyzval politikov, aby neohrozili stretnutie Fico-BajnaiMinister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes vyzval slovenských a maďarských politikov, aby svojimi vyjadreniami neohrozili chystanú schôdzku premiérov oboch krajín. Chce, aby budúcotýždňové ...Zdieľať
BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes vyzval slovenských a maďarských politikov, aby svojimi vyjadreniami neohrozili chystanú schôdzku premiérov oboch krajín. Chce, aby budúcotýždňové stretnutie dopadlo dobre a bolo aj užitočné, povedal Lajčák novinárom po dnešnom rokovaní parlamentného zahraničného výboru. Koho upozornil, Lajčák nepovedal. Tvrdil, že už viackrát sa vyjadril na adresu šéfa národniarov Jána Slotu a predsedu zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolta Németha. Okrem politikov, ktorým vyhovuje vyhrocovanie vášní, podľa neho existujú aj „zdravé sily“, ktorým záleží na tom, aby sa vzťahy medzi krajinami vytvárali inak.


Na výbore tiež minister povedal, že Slovensko nemení postoj, ktorý zaujalo po tom, ako 21. augusta odoprelo vstup maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi na územie SR. Cieľom ministerstva v čase pred odopretím bolo podľa Lajčáka využiť všetky dostupné prostriedky medzinárodnej komunikácie. Až potom nasledovalo zakázanie vstupu.

Lajčák očakáva, že kampaň proti Slovensku sa nezastaví. Pripomenul, že problémy, ktoré vznikajú, je najlepšie riešiť bilaterálne. „Nikto nemá pocit, že by Európska únia mala riešiť spor medzi dvoma európskymi krajinami,“ povedal Lajčák. Jeho záujmom je riešiť slovensko-maďarské vzťahy nie cestou škandalizácie, ale cestou dialógu.

Minister dnes odmietol kritiku niektorých poslancov, že diplomacia zrejme v riešení slovensko-maďarských vzťahov nefunguje efektívne. Kritickí boli poslanci opozície - Pavol Kubovič (SDKÚ-DS) a bývalý šéf parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), ktorý vidí problém v tom, že Slovensku sa situácia vymkla z rúk. Lajčák tvrdil, že to nie je pravda.

Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa zhoršili najmä po tom, ako slovenský parlament prijal kontroverznú úpravu jazykového zákona. Na proteste v Dunajskej Strede v utorok proti nemu vystúpila aj opozičná SMK a rôzne mimovládne organizácie. Lajčák je z ich konania smutný. Tvrdí, že na štadiónoch sa takéto debaty vo vecnej atmosfére viesť nedajú.

Útoky na slovenskú ambasádu v Budapešti a veľvyslanca Petra Weissa vyvolalo neskôr zakázanie vstupu na územie Slovenska maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi. Šéf zahraničného výboru Juraj Horváth dnes poslancom tvrdil, že nemá problém, aby na jedno zo zasadnutí prišiel aj Weiss a rozprával o tom, ako sú na tom slovensko-maďarské vzťahy.

Problémom medzi Budapešťou a Bratislavou sa budú venovať premiéri oboch krajín už na budúci týždeň 10. septembra v Maďarsku.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zhromaždenie bolo podľa Berényiho úspešné (1. 9. 2009)
 Pred Slovenským inštitútom v Budapešti našli podozrivý balíček (31. 8. 2009)
 Na auto veľvyslanca Weissa zaútočili dvaja muži (28. 8. 2009)
 Rezort kultúry považuje billboardy o jazykovom zákone za provokáciu (28. 8. 2009)
 Slovensko by sa vraj malo ospravedlniť za urážku Sólyoma (27. 8. 2009)
 Na veľvyslanectvo SR v Budapešti hodili zápalnú fľašu (26. 8. 2009)
 Útok v Budapešti bol teroristickým aktom, vyhlásil Slota (26. 8. 2009)
 Kam viedlo tolerovanie výrokov Slotu, pýta sa Dzurinda (26. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Čaplovič začal prepúšťať v envirorezorte
<< predchádzajúci článok
Moldavský prezident Voronin odstúpil