Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. augusta 2009

Slovensko by sa vraj malo ospravedlniť za urážku SólyomaSlovensko by sa malo ospravedlniť Maďarsku za urážku jeho prezidenta Lászlóa Sólyoma, ktorej sa dopustilo, keď ho 21. augusta odmietlo vpustiť na svoje územie, vyhlásil v stredu večer Ferenc Kumin, ...Zdieľať
BUDAPEŠŤ 27. augusta (WEBNOVINY) - Slovensko by sa malo ospravedlniť Maďarsku za urážku jeho prezidenta Lászlóa Sólyoma, ktorej sa dopustilo, keď ho 21. augusta odmietlo vpustiť na svoje územie, vyhlásil v stredu večer Ferenc Kumin, vysokopostavený predstaviteľ kancelárie maďarského prezidenta, vo vysielaní verejnoprávnej televízie M1. "Najmenej, čo by Slovensko malo spraviť pre ospravedlnenie, je poskytnúť vysvetlenie toho, čo sa stalo a pomenovať ľudí zodpovedných za incident," uviedol Kumin.


Sólyom sa mal minulý týždeň zúčastniť na odhaľovaní sochy sv. Štefana v Komárne, nakoniec prešiel len k hranici na moste spájajúcom nad Dunajom obe krajiny. Odtiaľ sa vrátil, pretože slovenské ministerstvo zahraničných vecí mu prostredníctvom diplomatickej nóty odoprelo vstup na územie Slovenska. Oficiálnym dôvodom bolo bezpečnostné riziko, avšak podľa slovenského premiéra Roberta Fica cieľom jeho súkromnej návštevy Komárna bolo vyprovokovať konflikt.

Na otázku, ako by kancelária prezidenta mohla znížiť napätie medzi krajinami Kumin odpovedal, že úrad bude médiá a medzinárodné spoločenstvo informovať o faktoch, ktoré "dokazujú, že maďarská strana má pravdu". Kumin pripomenul, že Sólyom o plánovanej návšteve Komárna informoval slovenského veľvyslanca v Budapešti Petra Weissa už 19. júna. Návšteva bola pripravená počas riadneho časového obdobia a do primeraných detailov. Slovenská strana až do 19. augusta proti nej nenamietala .

Dva dni pred plánovanou návštevou však Slovensko kritizovalo maďarský postoj k novele slovenského jazykového zákona a nevhodné naplánovanie návštevy v čase výročia potlačenia Pražskej jari v roku 1968 vojskami Varšavskej zmluvy vrátane maďarského. Aj napriek tomu, že Fico ešte 19. augusta vyhlásil, že Slovensko nemôže zabrániť a ani nezabráni Sólyomovi prekročiť hranice, o dva dni na to, krátko pred príchodom maďarského prezidenta, premiér oznámil, že úrady maďarskému prezidentovi nedovolia vstúpiť na slovenské územie.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na veľvyslanectvo SR v Budapešti hodili zápalnú fľašu (26. 8. 2009)
 Útok v Budapešti bol teroristickým aktom, vyhlásil Slota (26. 8. 2009)
 Kam viedlo tolerovanie výrokov Slotu, pýta sa Dzurinda (26. 8. 2009)
 Fico nazval Bélu Bugára politickou trasorítkou (26. 8. 2009)
 Maďarská polícia má záznam útoku na slovenské veľvyslanectvo (26. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Záhradnícka ulica je kompletne zrekonštruovaná
<< predchádzajúci článok
V SNP sme dokázali, že vieme brániť svoje záujmy

Slovensko by sa vraj malo ospravedlniť za urážku Sólyoma - diskusné fórum čitateľov

nech sa radšej27.8. 11:17:45
Nem dopadne dobre28.8. 18:09:02