Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. februára 2021

Nový Zéland je v boji proti COVID-19 vzorom pre celý svet. Najnovšia štúdia dokazuje, čo proti vírusom funguje



Nový Zéland, ktorému možno pripísať zásluhy pri zvládaní pandémie ochorenia COVID-19, zaznamenal aj sekundárny úspech.



Zdieľať
Nový Zéland koronavírus

Počas roka 2020 nemali v krajine takmer žiadny prípad chrípky.

Je to zrejme spôsobené dodržiavaním epidemických opatrení, teda priamym dôsledkom sociálneho dištancovania, lockdownu a nosenia rúšok.

Podľa štúdie, ktorú uskutočnili na Institute of Environmental Science and Research vo Wellingtone a ktorá bola publikovaná v časopise Nature, opatrenia môžu viesť k celkovému znižovaniu prevalencie infekčných chorôb aj v budúcnosti.

Šikovný Zéland

„Pomocou viacerých monitorovacích systémov sme v roku 2020 zaznamenali paralelné a bezprecedentné zníženie chrípky a iných respiračných vírusových infekcií,“ uvádzajú autori štúdie.

Podľa nich zistenia podporujú využitie „nefarmaceutických intervencii“ na kontrolu nielen chrípky, ale aj iných závažných respiračných vírusových hrozieb. V tom sa Novému Zélandu darí extrémne dobre.

Zatiaľ čo ostatné krajiny sveta zostávajú v prísnom lockdowne, tento ostrovný štát postupne uvoľňuje opatrenia. Prvý prípad ochorenia COVID-19 pritom na svojom území zaznamenali už vo februári 2020.

Chrípková sezóna

Avšak prísna kontrola štátnych hraníc a regionálne lockdowny zabránili tomu, aby sa počty prípadov vymkli spod kontroly. Najnovšie úrady zistili, že v krajine došlo k obrovskému poklesu ďalších chorôb, najmä chrípky.

Na Novom Zélande pravidelne sledujú sezónny nárast prípadov chrípky, ktorý dosahuje vrchol v zimných mesiacoch. V roku 2020 však došlo k drastickému zníženiu, konkrétne o 67,7 percenta počas lockdownu a o 99,9 percenta po lockdowne.

Prudký pokles zaznamenali aj ďalšie respiračné vírusy, vrátane respiračného syncyciálneho vírusu (98 percent), ľudského metapneumovírusu (92,2 percent) a rinovírusu (pokles o 74,6 percent). Všetky tieto vírusy spôsobujú nádchy a prechladnutia.

Opatrenia WHO

Autori štúdie však naznačujú, že hoci opatrenia vedú k poklesu prípadov, dôvodom môže byť aj ľudské správanie. To sa pravdepodobne v dôsledku pandémie zmenilo a táto zmena chráni ľudí pred infekčnými chorobami.

Viac ľudí si umýva ruky, spoločensky sa dištancuje aj bez lockdownu a tí, ktorí majú príznaky akéhokoľvek ochorenia, radšej zostávajú izolovaní. Tieto zistenia by mohli viesť aj k zmene odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Tá doteraz prísne ochranné opatrenia proti chrípke nevyžadovala, nakoľko ich niektoré neziskové organizácie neodporúčali. Považovali ich za nepraktické. Štúdia však naznačuje, že sú veľmi účinné nielen v boji proti vírusu SARS-CoV-2.

Nie prvý príklad

Podobné výsledky priniesla aj iná, skoršia štúdia. Zriedkavé ochorenie nazývané akútna ochabnutá myelitída (AFM), ktoré sa šíri každé dva roky a zameriava sa na deti, zvyčajne prudko stúpa počas leta.

V roku 2020 sa ale čísla nových prípadov AFM nedokázali ani len priblížiť k údajom zaznamenaným v rokoch 2018 a 2016. Rozšíreniu ochorenia pravdepodobne bránil práve obmedzený sociálny kontakt.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Košická univerzitná nemocnica má za sebou takmer 100 COVID pôrodov, bábätká neboli pozitívne (19. 2. 2021)
 Morawiecki: Poľsko je pripravené prijať pacientov s COVID-19 z ČR a SR (19. 2. 2021)
 V Londýne posledný mesiac prudko klesla miera nákazy. Až o 80 percent (19. 2. 2021)
 Koronavírus skrátil priemernú dĺžku života v USA až o jeden rok, majú najviac obetí na svete (18. 2. 2021)
 Cez hraničné kontroly s Nemeckom neprešla až pätina ľudí, dočasné opatrenia možno predĺžia (18. 2. 2021)
 Z hľadiska celkových následkov pandémie koronavírusu sme podľa Naďa na tom výrazne lepšie ako Česko (18. 2. 2021)
 Sulík: Ak má parlament schváliť predĺženie núdzového stavu, musí existovať veľmi dobrý dôvod (18. 2. 2021)
 O aplikácii e-karanténa bude rokovať koaličná rada, používať by ju mali všetci pozitívne testovaní (18. 2. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli stovky nakazených a desiatky hospitalizovaných, počet úmrtí stúpol na 6271 (18. 2. 2021)
 V Českej republike pribudlo v stredu 10 813 nových prípadov koronavírusu, čo je o 1284 viac než pred týždňom. (18. 2. 2021)



nasledujúci článok >>
Pred nástupom do lietadla na Island potrebujete negatívny PCR test, zaočkovaní majú výnimku
<< predchádzajúci článok
Košická univerzitná nemocnica má za sebou takmer 100 COVID pôrodov, bábätká neboli pozitívne