Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júla 2019

O plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska rastie záujemIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 12. júla (TASR) – O slovensko-maďarské plynovodné prepojenie, sprevádzkované v roku 2015, rastie záujem. V pravidelnej aukcii ročných kapacít zo začiatku mesiaca si účastníci trhu rezervovali na nasledujúci plynárenský rok prepravu zemného plynu v smere zo Slovenska do Maďarska v objeme presahujúcom 2,7 miliardy kubických metrov za rok. To je viac ako štvrtina celoročnej spotreby zemného plynu v Maďarsku. V menších objemoch boli kapacity rezervované aj na ďalšie obdobie. Informáciu zverejnil internetový portál slovgas.sk.


Plynovod, ktorý prepojením slovenských a maďarských plynovodných rúr zvyšuje bezpečnosť dodávok zemného plynu, bol doposiaľ využívaný len v menších objemoch. Aktuálny predaj kapacít podľa portálu potvrdzuje jeho komerčnú perspektívu. Ďalšie možnosti využitia tohto plynovodu súvisia s potenciálnou prepravou v opačnom smere, teda z Maďarska na Slovensko, kde bol už koncom roka 2017 indikovaný významný záujem trhu, ktorý podľa slovgas.sk dokonca prekračuje aktuálnu technickú kapacitu.

Slovensko-maďarský plynovod je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe, do ktorého spadá aj rozostavaný prepojovací plynovod Poľsko-Slovensko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prieskum: Budúcim britským premiérom bude pravdepodobne Johnson
<< predchádzajúci článok
Do Turecka doviezli prvé súčasti ruského protiraketového systému S-400

O plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska rastie záujem - diskusné fórum čitateľov