Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2009

Obama dal preveriť zoznamy neželaných osôbAmerický prezident Barack Obama nariadil preverenie zoznamov osôb, ktoré nesmú cestovať do USA a žiada tiež vysvetlenie toho, ako sa dostal mladý Nigérijčan do lietadla s výbušným zariadením. ...Zdieľať
DETROIT 28. decembra (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama nariadil preverenie zoznamov osôb, ktoré nesmú cestovať do USA a žiada tiež vysvetlenie toho, ako sa dostal mladý Nigérijčan do lietadla s výbušným zariadením. Útočník, ktorý chcel priamo na palube lietadla z Amsterdamu do Detroitu odpáliť výbušninu, bol totiž zaradený do zoznamu neželaných osôb. Ako povedal hovorca Bieleho domu Robert Gibbs, v USA existuje viacero takýchto zoznamov, ktoré vypracovali rôzne bezpečnostné agentúry. "Chceme sa uistiť, že dochádza k zdieľaniu informácií," povedal.


Nigérijčana Abdula Faruka Abdula Mutallaba doplnili na zoznam neželaných osôb v novembri potom, čo jeho otec informoval americké veľvyslanectvo v Nigérii, že jeho syn je náboženský fanatik a že má obavy z jeho konania. Abdul Mutallab sa tak ocitol na zozname asi 18 000 neželaných osôb, no napriek tomu dostal americké víza, ktoré mu umožnili vycestovať z Lagosu do Amsterdamu a potom do Detroitu. Obama preto žiada, aby úrady zistili, ako sa mohol aj s výbušninou dostať do USA.

Spojené štáty už sprísnili bezpečnostné kontroly pasažierov na všetkých domácich a zahraničných letoch. Prísnejšie kontroly nariadilo ministerstvo pre národnú bezpečnosť. "Tieto opatrenia budú neočakávané a náhodné, takže pasažieri by nemali očakávať všade to isté," píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Abdul Mutallab sa pokúsil odpáliť výbušninu schovanú v spodnej bielizni krátko pred príletom lietadla spoločnosti Northwest Airlines z Amsterdamu do Detroitu. Podľa FBI išlo o výbušninu typu PETN (Pentrit), ktorá je veľmi výkonná. Trhavine zlyhala rozbuška a miesto výbuchu sa vznietila. V čase incidentu sa na palube nachádzalo 278 cestujúcich a 11 členov posádky, nikto z nich našťastie nebol zranený. Polícia útočníka okamžite zatkla a obvinila ho z pokusu o zničenie lietadla.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Chorvátsku v I. kole volieb vyhral Josipovič
<< predchádzajúci článok
V Nemecku vraj zatkli pasažierov, aj Slovákov

Obama dal preveriť zoznamy neželaných osôb - diskusné fórum čitateľov