Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2009

V Chorvátsku v I. kole volieb vyhral JosipovičV prvom kole prezidentských volieb zvíťazil kandidát hlavnej opozičnej Sociálno-demokratickej strany Ivo Josipovič, ktorý bude o kreslo hlavy štátu súperiť v druhom kole s nezávislým starostom ...Zdieľať
ZÁHREB 28. decembra (WEBNOVINY) - V prvom kole prezidentských volieb zvíťazil kandidát hlavnej opozičnej Sociálno-demokratickej strany Ivo Josipovič, ktorý bude o kreslo hlavy štátu súperiť v druhom kole s nezávislým starostom Záhrebu Milanom Bandičom. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré v pondelok v noci zverejnila volebná komisia. Josipovič podľa nej získal 32,44 percenta hlasov, čo vyše dvojnásobne viac než jeho súper Bandič, ktorý dostal 14,84 percenta. Na treťom mieste skončil Andrija Hebrang z vládnej Chorvátskej demokratickej únie, ktorý získal 12,1 percenta hlasov. Tesne za ním je podnikateľ Nadan Vidoševič s 11,6 percentom hlasov.


"Výsledky ukazujú, že spravodlivosť zvíťazila," reagoval Josipovič. Voličov vyzval, aby v druhom kole, ktoré bude 10. januára, hlasovali za ešte spravodlivejšie, lepšie a zákonnejšie Chorvátsko.

Chorváti si 10. januára zvolia svojho tretieho prezidenta od získania nezávislosti v roku 1991. Ten vo funkcii nahradí súčasnú hlavu štátu Stipeho Mesiča. Prezidentské voľby sa konajú v čase prehlbujúcej sa ekonomickej krízy, obáv z rastu korupcie a ašpirácií krajiny na skorý vstup do EÚ. Hlavnou témou predvolebnej kampane bol boj proti korupcii, čo je hlavnou požiadavkou na vstup Chorvátska do EÚ.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Diaľničné úseky a rýchlostné cesty sú zjazdné
<< predchádzajúci článok
Obama dal preveriť zoznamy neželaných osôb

V Chorvátsku v I. kole volieb vyhral Josipovič - diskusné fórum čitateľov