Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

07. marca 2020

Obávate sa infekcie a chorôb? Tak si vyrobte domácu dezinfekciu na ruky!Čisté ruky sú základným kameňom úspechu.Zdieľať
Obávate sa infekcie a chorôb? Tak si vyrobte domácu dezinfekciu na ruky!

Tečúca voda a mydlo nie sú vždy dostupné, preto je dobré mať pri sebe fľaštičku s dezinfekciou, ktorá je kedykoľvek pripravená na použitie. Za pár minút si doma vyrobíte účinnú zmes, ktorá si poradí s choroboplodnými zárodkami a pritom nie je k pokožke agresívna ako kupované prípravky.

Starostlivá hygiena, správna životospráva, otužovanie a dostatočný prísun vitamínov sú niektoré z preventívnych krokov, ktoré pomáhajú predchádzať mnohým ochoreniam. Svedomité umývanie rúk by malo byť samozrejmosťou, sú však situácie, kedy potrebujete ešte jednoduchšie riešenie. Potom príde vhod fľaštička s antibakteriálnym gélom, ktorý ľahko nanesiete na ruky a je hotovo. Výrobu takejto zmesi zvládnete v domácich podmienkach a stačí len niekoľko surovín.

Umývanie rúk je základný hygienický návyk

Aloe vera

Hydratačný a hojivý aloe vera gél

Pri cestách, na nákupoch, v škole aj na výlete nájde uplatnenie fľaštička s dezinfekčným prípravkom, ktorý počas niekoľkých sekúnd zlikviduje množstvo nechcených mikroorganizmov na povrchu vašich rukách. Kupované prípravky väčšinou obsahujú veľké množstvo alkoholu, ktorý pri častom použití pokožku rúk vysušuje. Ľahko použiteľnú a ku koži šetrnú dezinfekciu si zvládnete vyrobiť hravo i doma. Hlavnou zložkou je v tomto prípade gél z aloe vera, ktorý má hydratačné a hojivé účinky a zanecháva pokožku hebkú a vyživenú. Kúpite ho bežne v lekárňach, v obchodoch s prírodnou kozmetikou alebo na internete. O likvidácii choroboplodných zárodkov sa postarajú éterické oleje s antiseptickým účinkom. Vyskúšajte napríklad levanduľový, tee TREA, nimbový (neem), eukalyptový olej, pridať môžete aj mätový, škoricový..

Ako na to?

V miske zmiešajte 100 ml čistého aloe vera gélu s niekoľkými kvapkami vybraného esenciálneho oleja (napríklad desať kvapiek tee TREA oleja a desať kvapiek levanduľového esenciálneho oleja). Na optimálnu hustotu rozrieďte troškou vody. Vzniknutú zmes naplňte do vhodnej fľaštičky s pumpičkou a aplikujte podľa potreby. Aloe vera gél upokojuje a hydratuje pokožku, vhodne vybrané esenciálne oleje pôsobí antibakteriálne a odstraňujú choroboplodné zárodky. Takto pripravený gél je vhodný aj na ošetrenie drobných poranení ako sú škrabance, spáleniny, bodnutie od hmyzu a pod.

S prídavkom alkoholu

Levanduľový olej príjemne vonia a má antiseptické účinky..

Vysokopercentný alkohol má dezinfekčné účinky a najčastejšie sa používa pri výrobe antiseptických kozmetických prostriedkov. Pri vhodnom zriedení a doplnení o ďalšie zložky nebude vaša pokožka toľko trpieť, ako pri použití agresívnych komerčných prípravkov. Pripravte si 50 ml lekárenského liehu, 20 ml vody a desať kvapiek vybraných éterických olejov. Všetko zmiešajte a naplňte do fľaštičky s rozprašovačom. Pre lepšiu konzistenciu a ošetrenie pokožky môžete pridať 10 ml glycerínu (zoženiete v lekárni).


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Folklórnu šou Zem spieva čaká prvé semifinále
<< predchádzajúci článok
Tento nemecký recept na imunitu zaberá stokrát lepšie, než prášky. Hodí sa obzvlášť v dnešnej dobe!

Obávate sa infekcie a chorôb? Tak si vyrobte domácu dezinfekciu na ruky! - diskusné fórum čitateľov