Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2019

Obchodná vojna stála vlani americkú ekonomiku 7,8 miliardy USDObchodná vojna prezidenta Donalda Trumpa stála v roku 2018 americkú ekonomiku 7,8 miliardy USD (6,90 miliardy eur). To je výška straty z hrubého domáceho produktu (HDP) podľa ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Washington 17. marca (TASR) - Obchodná vojna prezidenta Donalda Trumpa stála v roku 2018 americkú ekonomiku 7,8 miliardy USD (6,90 miliardy eur). To je výška straty z hrubého domáceho produktu (HDP) podľa štúdie tímu ekonómov z popredných amerických univerzít.


Autori štúdie uviedli, že analyzovali krátkodobý vplyv Trumpových krokov a zistili, že dovoz z krajín, proti ktorým boli namierené, klesol o 31,5 %, zatiaľ čo vývoz z USA na tamojšie trhy sa znížil o 11 %. Zistili tiež, že ročné straty spotrebiteľov a výrobcov v dôsledku vyšších nákladov na dovoz predstavovali 68,8 miliardy USD.

No aj po zohľadnení príjmov z ciel a väčších ziskov domácich výrobcov z vyšších cien, celková strata dosiahla 7,8 miliardy dolárov alebo 0,04 % HDP, uviedli výskumníci.

Na štúdii sa podieľal tím ekonómov z univerzít Berkeley, Columbia, Yale a UCLA (University of California at Los Angeles) a zverejnil ju národný úrad pre ekonomický výskum (National Bureau of Economic research).

Trump sa už počas kampane aj po nástupe do funkcie zaviazal, že zníži obchodný deficit USA s inými štátmi redukciou nespravodlivého importu a znovu prerokuje dohody o voľnom obchode.

Americký prezident začal presadzovať protekcionistickú obchodnú politiku na ochranu americkej výroby. Výsledkom je, že Washington a Peking, dve najväčšie svetové ekonomiky, vlani zaviedli proti sebe jednostranné clá. Trump tiež uvalil clá na dovoz niektorých tovarov z Európskej únie a ďalších dôležitých obchodných partnerov USA.

Podľa autorov štúdie, hoci clá pomohli americkým firmám v niektorých sektoroch v boji so zahraničnou konkurenciou, odvetné clá na tovar z USA vykompenzovali ich výhody.

"Zistili sme, že robotníci v silne republikánskych okresoch boli najviac negatívne ovplyvnení obchodnou vojnou," uzavreli vedci.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pasívne saldo agroobchodu Slovenska sa vlani zvýšilo na 1,648 mld. eur
<< predchádzajúci článok
Politologička: Prekvapenie sa nekonalo, špekulácie sa nepotvrdili

Obchodná vojna stála vlani americkú ekonomiku 7,8 miliardy USD - diskusné fórum čitateľov