Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2019

Nikaragujská polícia zatkla vyše 100 ľudí, ktorí chceli protestovaťNikaragujská polícia zatkla v sobotu viac ako 100 ľudí a odviezla ich do väzenia v metropole Managua po tom, čo sa pokúšali zúčastniť na protestoch proti vláde, informovala v ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Managua 17. marca (TASR) - Nikaragujská polícia zatkla v sobotu viac ako 100 ľudí a odviezla ich do väzenia v metropole Managua po tom, čo sa pokúšali zúčastniť na protestoch proti vláde, informovala v nedeľu agentúra DPA.


Občianska aliancia, skupina zastrešujúca opozičné sily, odsúdila zatýkanie ako nezákonné a vyzvala na prepustenie protivládnych demonštrantov.

Medzi zatknutými sú aj bývalý minister školstva Humberto Belli a členovia Občianskej aliancie.

Ku kritike vlády sa pridal taktiež generálny tajomník Organizácie amerických štátov (OAŠ) Luis Almagro. Vyhlásil, že represie voči demonštrantom sa musia okamžite skončiť.

Veľvyslanectvo USA v Nikarague vyzvalo úrady, aby "prestali používať neprimeranú silu voči pokojným demonštrantom i novinárom, ktorí uplatňujú svoje právo na slobodu tlače".

Od vlaňajšieho vypuknutia protivládnych protestov zahynulo v krajine najmenej 500 ľudí a stovky skončili vo väzení. Mnohí ľudia, ktorí sa zapojili do protestov a polícia ich zatkla, boli obvinení z terorizmu.

Násilné protesty spustilo rozhodnutie prezidenta Daniela Ortegu vlani v apríli znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Š. Harabin: Jednoznačne som víťaz volieb
<< predchádzajúci článok
Nemecko a Francúzsko predložia EÚ novú priemyselnú stratégiu

Nikaragujská polícia zatkla vyše 100 ľudí, ktorí chceli protestovať - diskusné fórum čitateľov